Carl August Ehrensvard Sold at Auction Prices

b. 1745 - d. 1800

    • Ehrensvärd, Carl August
      Jul. 05, 2024

      Ehrensvärd, Carl August

      Est: €100 - €150

      (1745 Stockholm - Örebro 1800) zugeschr. Nachsinnende Dame auf Chaiselongue. Lavierte Tuschfederzeichnung. Ca. 8,9 x 10,0 cm. Auf Strukturpapier aufkasch. Unt. Glas gerahmt. Auf Trägerpapier verso Ehrensvärd zugeschr. Zusätzl. m. St. d. Glasherstellers Ferm & Persson in Göteborg. - Attrib. Reflecting lady on chaise longue. Washed pen and ink drawing. Framed under glass. D

    • Ehrensvärd, Carl August
      Feb. 16, 2024

      Ehrensvärd, Carl August

      Est: €140 - €200

    • Ehrensvärd, Carl August
      Jul. 10, 2021

      Ehrensvärd, Carl August

      Est: €200 - €300

    • Ehrensvärd, Carl August
      May. 08, 2021

      Ehrensvärd, Carl August

      Est: €340 - €500

    • Ehrensvärd, Carl August
      Mar. 19, 2021

      Ehrensvärd, Carl August

      Est: €666 - €1,000

    • Ehrensvärd, Carl August
      Feb. 20, 2021

      Ehrensvärd, Carl August

      Est: €650 - €1,000

    • Carl August Ehrensvärd 1745-1800 The Graces. Ink
      May. 29, 2013

      Carl August Ehrensvärd 1745-1800 The Graces. Ink

      Est: kr15,000 - kr20,000

      Carl August Ehrensvärd 1745-1800 The Graces. Ink drawing 20.5 x 33 cm

      Bukowskis
    • Carl August Ehrensvärd 1745-1800 Erotic scene. Ink
      May. 29, 2013

      Carl August Ehrensvärd 1745-1800 Erotic scene. Ink

      Est: kr15,000 - kr20,000

      Carl August Ehrensvärd 1745-1800 Erotic scene. Ink drawing 14.5 x 17.5 cm.

      Bukowskis
    • EHRENSVÄRD, CARL AUGUST(1745-1800), tillskriven
      Dec. 14, 2011

      EHRENSVÄRD, CARL AUGUST(1745-1800), tillskriven

      Est: kr1,800 - kr2,000

      Stockholms Auktionsverket
    • - CARL AUGUST EHRENSVÄRD 1745-1800 Studiehuvud Bär
      Nov. 26, 2009

      - CARL AUGUST EHRENSVÄRD 1745-1800 Studiehuvud Bär

      - CARL AUGUST EHRENSVÄRD 1745-1800 Studiehuvud Bär signatur Ehrensvärd. Pennteckning på papper, 13,5 x 7 cm. Baksidan med studie av mansfigur Utförd på 1770-talet Jämför studie i Nationalmuseums samling, NMH Z 94/1957 PROVENIENS: Stockholms Stads Bokaukti

      Stockholms Auktionsverket
    • - CARL AUGUST EHRENSVÄRD 1745-1800 Profilstudier
      Nov. 26, 2009

      - CARL AUGUST EHRENSVÄRD 1745-1800 Profilstudier

      - CARL AUGUST EHRENSVÄRD 1745-1800 Profilstudier av en biskop och två adelsmän samt en stående mansfigur Pennteckning på papper, 20,5 x 33 cm. Utförd på 1780-talet Den mittersta profilen föreställande generalen greve Johan August Meijerfelt d.y. (jämför N

      Stockholms Auktionsverket
    • - CARL AUGUST EHRENSVÄRD 1745-1800 Fantasi med
      Nov. 26, 2009

      - CARL AUGUST EHRENSVÄRD 1745-1800 Fantasi med

      - CARL AUGUST EHRENSVÄRD 1745-1800 Fantasi med mandarin sittande vid en paviljong omgiven av fontäner med uppvaktande kineser Pennteckning på papper, 18 x 30,5 cm. Utförd 1763-65 på Sveaborg då Ehrensvärd hade Elias Martin som ritlärare Baksidan med studi

      Stockholms Auktionsverket
    • - CARL AUGUST EHRENSVÄRD 1745-1800 Perseus och
      Nov. 26, 2009

      - CARL AUGUST EHRENSVÄRD 1745-1800 Perseus och

      Est: kr25,000 - kr30,000

      - CARL AUGUST EHRENSVÄRD 1745-1800 Perseus och Andromeda Akvarellerad pennteckning på papper, 19,5 x 32,5 cm. Jämför Carl August Ehrensvärds studie av Persues och Adromeda i Nationalmuseum, daterad 25 mars 1789, NMH 165/1921 Läs mer

      Stockholms Auktionsverket
    • CARL AUGUST EHRENSVÄRD 1745-1800 Caracallas mord
      May. 28, 2009

      CARL AUGUST EHRENSVÄRD 1745-1800 Caracallas mord

      Est: kr12,000 - kr15,000

      CARL AUGUST EHRENSVÄRD 1745-1800 Caracallas mord på sin bror Geta Bär senare påskrift J. Breda. Akvarellerad och fernissad pennteckning på papper, 20,5 x 32 cm. PROVENIENS: Christian Hammer Collection nr 4067 Fil dr Emil Hultmarks samling Konsthistorikern Carl David Moselius 1797 utförd Carl August Ehrensvärd en serie akvarell...

      Stockholms Auktionsverket
    • CARL AUGUST EHRENSVÄRD 1745-1800 Kärlekspar Bär
      May. 28, 2009

      CARL AUGUST EHRENSVÄRD 1745-1800 Kärlekspar Bär

      Est: kr1,500 - kr2,000

      CARL AUGUST EHRENSVÄRD 1745-1800 Kärlekspar Bär signatur och datering Ehrensvärd 1796 påförd av friherre Jean Jaques De Geer. Laverad pennteckning på papper, 6 x 5 cm. Baksidan med studie av antikiserande kvinnofigur och hund Teckningen är signerad och daterad av friherre Jean Jacques De Geer i samband med att denne vistades med Car...

      Stockholms Auktionsverket
    • Carl August Ehrensvärd 1745-1800. Tillskrivna.
      Dec. 02, 2008

      Carl August Ehrensvärd 1745-1800. Tillskrivna.

      Est: kr3,000 - kr5,000

      Carl August Ehrensvärd 1745-1800. Tillskrivna. Studier av tre ansikten samt en akt. Tusch på papper, varierande storlekar. Beskurna, smärre veck.

      Auktionskammare Uppsala
    • Carl August Ehrensvärd 1745-1800. Tillskriven. Två
      Dec. 02, 2008

      Carl August Ehrensvärd 1745-1800. Tillskriven. Två

      Est: kr3,000 - kr5,000

      Carl August Ehrensvärd 1745-1800. Tillskriven. Två damer. Tusch på papper, 17 x 10,5. Beskuren, ett hörn med skada.

      Auktionskammare Uppsala
    • CARL AUGUST EHRENSVÄRD 1745-1800 Judith med
      Nov. 27, 2008

      CARL AUGUST EHRENSVÄRD 1745-1800 Judith med

      Est: kr1,575 - kr2,100

      CARL AUGUST EHRENSVÄRD 1745-1800 Judith med Holofernes huvud Brunt bläck på papper, 20 x 32 cm. Utförd våren 1789 PROVENIENS: Familjen Ehrensvärd, Tosterup slott i arv inom familjen till 2008 Ehrensvärds beundran och tillgivenhet för Gustav III vändes 1789 i motsatsen. Från att ha hyllat honom som en liberal och framåtsträvande...

      Stockholms Auktionsverket
    • CARL AUGUST EHRENSVÄRD 1745-1800 Karl XII fallende
      Nov. 27, 2008

      CARL AUGUST EHRENSVÄRD 1745-1800 Karl XII fallende

      Est: kr2,100 - kr2,600

      CARL AUGUST EHRENSVÄRD 1745-1800 Karl XII fallende av sin häst Brunt bläck på papper, 19,5 x 31 cm. PROVENIENS: Familjen Ehrensvärd, Tosterup slott; i arv inom familjen till 2008 I samband med ett fall från sin häst 1702 i Polen under stora nordiska kriget, bröt Karl XII sitt vänstra ben. Den bristfälliga ihopläkningen gjorde att han...

      Stockholms Auktionsverket
    • CARL AUGUST EHRENSVÄRD 1745-1800 Mansfigur i
      Nov. 27, 2008

      CARL AUGUST EHRENSVÄRD 1745-1800 Mansfigur i

      Est: kr1,050 - kr1,575

      CARL AUGUST EHRENSVÄRD 1745-1800 Mansfigur i svenska dräkten, troligtvis föreställande statssekreteraren Elis Schröderheim, porträttstudie av densamme, samt två profilporträtt av generaladjutanten Johan Christoffer Toll Bär påskrift C A Ehrensvärd. Brunt bläck på papper, 19 x 29,5 cm. PROVENIENS: Familjen Ehrensvärd, Tosterup slott i...

      Stockholms Auktionsverket
    • CARL AUGUST EHRENSVÄRD 1745-1800 Fem
      Nov. 27, 2008

      CARL AUGUST EHRENSVÄRD 1745-1800 Fem

      Est: kr1,575 - kr2,100

      CARL AUGUST EHRENSVÄRD 1745-1800 Fem porträttstudier av en man, baksidan med porträttstudie av ett kvinnoansikte med huvudbonad Brunt bläck på papper, 21 x 28 cm PROVENIENS: Familjen Ehrensvärd, Tosterup slott i arv inom familjen till 2008. Den avporträtterade föreställer troligtvis Gustaf Filip Creutz (1731-1785), svensk minister...

      Stockholms Auktionsverket
    • CARL AUGUST EHRENSVÄRD 1745-1800 Gustav III, iförd
      Nov. 27, 2008

      CARL AUGUST EHRENSVÄRD 1745-1800 Gustav III, iförd

      Est: kr3,150 - kr4,200

      CARL AUGUST EHRENSVÄRD 1745-1800 Gustav III, iförd svenska dräkten, erhåller Guds välsignelse inför kriget mot Ryssland 1789 Brunt bläck på papper, 19 x 31 cm. PROVENIENS: Familjen Ehrensvärd, Tosterup slott genom arv inom familjen till 2008 I maj 1788 anbefalldes mobilisering efter en rad hemliga krigskonseljer ute på Haga under ...

      Stockholms Auktionsverket
    • CARL AUGUST EHRENSVÄRD (1745-1800)
      Aug. 26, 2008

      CARL AUGUST EHRENSVÄRD (1745-1800)

      Est: kr1,000 - kr1,200

      Bukowskis
    • Ehrensvärd, Carl August (1745-1800), greve,
      Jun. 12, 2008

      Ehrensvärd, Carl August (1745-1800), greve,

      Est: kr2,000 - kr3,000

      Ehrensvärd, Carl August (1745-1800), greve, generalamiral, författare, konstnär. Egenhändigt undertecknad skrivelse, på tryckt tjänstepapper (som överamiral för örlogs-flottan och Chef för Arméns flotta), omfattande 2 sidor i folio, daterat Carlscrona d. 29 mars 1785, rött lacksigill. Utgörande konstitutorial för kaptenen J. S. Warenberg att vara c...

      Stockholms Auktionsverket
    • CARL AUGUST EHRENSVÄRD 1745-1800 Antikiserande
      May. 29, 2008

      CARL AUGUST EHRENSVÄRD 1745-1800 Antikiserande

      Est: kr15,000 - kr20,000

      CARL AUGUST EHRENSVÄRD 1745-1800 Antikiserande fris Svart tusch/laverad i grått och gult på papper, 13 x 48,5 cm. PROVENIENS: Lars Gynther, Lund (från åtminstonde 1851, enligt påskrift på baksidan) Henrik Norman (1827-1896) därefter i arv till förutvarande ägare 2008 Ehrensvärds främsta uppgift under sin tid i Karlskrona som a...

      Stockholms Auktionsverket
    • CARL AUGUST EHRENSVÄRD 1745-1800 Asklepios Svart
      May. 29, 2008

      CARL AUGUST EHRENSVÄRD 1745-1800 Asklepios Svart

      Est: kr8,000 - kr10,000

      CARL AUGUST EHRENSVÄRD 1745-1800 Asklepios Svart bläck på papper, 20 x 15 cm. Utförd under konstnärens vistelse i Italien 1780-82 PROVENIENS: Familjen Ehrensvärd, Tosterups slott i arv inom familjen fram till förutvarande ägare 2008 Inom den grekiska mytologien var Asklepios läkekonstens gud, med ormen som attribut.

      Stockholms Auktionsverket
    • CARL AUGUST EHRENSVÄRD 1745-1800 Allegori över
      May. 29, 2008

      CARL AUGUST EHRENSVÄRD 1745-1800 Allegori över

      Est: kr20,000 - kr30,000

      CARL AUGUST EHRENSVÄRD 1745-1800 Allegori över skalden och riksrådet Johan Gabriel Oxenstierna (1750-1818) Kol/tusch/grå lavering på papper, 26 x 28 cm. Med påskrift: "Oxenstierna par Son habilité fixe la fortune et la constraint de l´attachee á la Suède et donne la loy á l´Europe" samt "Oxenstierna couronné par la fortune qui Son habi...

      Stockholms Auktionsverket
    • CARL AUGUST EHRENSVARD 1745-1800 Tva apostlar -
      Nov. 29, 2007

      CARL AUGUST EHRENSVARD 1745-1800 Tva apostlar -

      Est: kr5,000 - kr6,000

      CARL AUGUST EHRENSVARD 1745-1800 Tva apostlar - bystlngd Svartkol/sepia pa papper, 14 x 17 cm. Troligen utfrd under konstnrens italienska resa 1780-82

      Stockholms Auktionsverket
    • CARL AUGUST EHRENSVARD 1745-1800 Hercules staende
      Nov. 29, 2007

      CARL AUGUST EHRENSVARD 1745-1800 Hercules staende

      Est: kr15,000 - kr20,000

      CARL AUGUST EHRENSVARD 1745-1800 Hercules staende bland skelett tillbedd av hrskarinna och biskop - en politisk allegori ver Gustav III Tuschlavering, 15,5 x 20,5 cm. Frgylld och bronserad gustaviansk ram LITTERATUR: Carl August Ehrensvrd - tecknaren och arkitekten, utstllningskatalog Nationalmuseum, Stockholm 1997, jmfr kat...

      Stockholms Auktionsverket
    • CARL AUGUST EHRENSVÄRD 1745-1800 Johannishus
      May. 31, 2007

      CARL AUGUST EHRENSVÄRD 1745-1800 Johannishus

      Stockholms Auktionsverket