Målar Erik Eliasson Sold at Auction Prices

Farmer painter

  • Dalmålning Vänligen observera att katalogtexten är
    Dec. 03, 2008

    Dalmålning Vänligen observera att katalogtexten är

    Est: kr15,000 - kr18,000

    Dalmålning Vänligen observera att katalogtexten är ändrad. Målar Erik Eliasson (1754-1811) eller hans skola, 1780-90-tal. Bemålad väv. Motiv föreställande en stad samt en man utanför en stadsport, fågel och kurbits. Motivet föreställer möjligen Vingårdsmannen (Matt. 20.) Motiven omramas av en bård med spaljémönster. 141x139. Skador och slitage. Renoverad.

    Auktionskammare Uppsala
    Dec. 03, 2008

    Est: kr20,000 - kr25,000

    Dalmålning Vänligen observera att katalogtexten är ändrad. Målar Erik Eliasson (1754-1811) eller hans skola, 1780-90-tal. Bemålad väv. Dubbelmotiv. Motiv föreställande kyrka, hus, kurbits och träd. Motiven omramas av bårder med spaljémönster. 270x140. Skador och slitage. Lagningar. Renoverad. Målningen är gjord på återanvänd väv. Baksidan är delvis försedd med måleri i barockmanér.

    Auktionskammare Uppsala
    Dec. 03, 2008

    Est: kr15,000 - kr18,000

    Dalmålning Vänligen observera att katalogtexten är ändrad. Målar Erik Eliasson (1754-1811) eller hans skola, 1780-90-tal. Bemålad väv. Motiv föreställande kyrka, hus, kurbits, fågel och träd. Motiven omramas av en bård med spaljémönster. 141x139. Skador och slitage. Renoverad.

    Auktionskammare Uppsala
    Dec. 03, 2008

    Est: kr20,000 - kr25,000

    Dalmålning Vänligen observera att katalogtexten är ändrad. Målar Erik Eliasson (1754-1811) eller hans skola, 1780-90-tal. Bemålad väv. Dubbelmotiv. Motiv föreställande kyrka, kurbitsar, fågel och landskap. Motiven omramas av en bård med spaljémönster. 330 x 136. Skador och slitage. Renoverad.

    Auktionskammare Uppsala