Leander (1886) Engström Sold at Auction Prices

Painter, Sculptor, b. 1886 - d. 1927

    • LEANDER ENGSTROM (Swedish, 1886-1927) Portrait 1922 oil on canvas 115 x 88cm
      Jun. 27, 2023

      LEANDER ENGSTROM (Swedish, 1886-1927) Portrait 1922 oil on canvas 115 x 88cm

      Est: $2,000 - $4,000

      LEANDER ENGSTROM (Swedish, 1886-1927) Portrait 1922 oil on canvas signed and dated upper right: Leander Engstrom/ 1922 115 x 88cm PROVENANCE: Uppsala Auktionskammare, Sweden (label verso) Private collection, Canberra

      Leonard Joel
    • Leander Engström 1886-1927. "Lappflicka". Signerad
      Jun. 12, 2013

      Leander Engström 1886-1927. "Lappflicka". Signerad

      Est: kr80,000 - kr100,000

      Leander Engström 1886-1927. "Lappflicka". Signerad Leander Engström. Olja på pannå, 76 x 55. English Text: Signed Leander Engström. Oil on panel, 76 x 55 cm

      Auktionskammare Uppsala
    • Leander Engström 1886-1927. "Forellfiskaren".
      Jun. 12, 2013

      Leander Engström 1886-1927. "Forellfiskaren".

      Est: kr120,000 - kr150,000

      Leander Engström 1886-1927. "Forellfiskaren". Signerad Leander Engström. Olja på pannå, 32 x 40,5. English Text: Signed Leander Engström. Oil on panel, 32 x 40.5 cm.

      Auktionskammare Uppsala
    • Leander Engström, Från Abiskojokks kanjon LEANDER
      Apr. 25, 2013

      Leander Engström, Från Abiskojokks kanjon LEANDER

      Est: kr60,000 - kr70,000

      Leander Engström, Från Abiskojokks kanjon LEANDER ENGSTRÖM 1886-1927 Från Abiskojokks kanjon Signerad Leander Engström. Olja på duk, 38 x 51 cm. Utförd 1917 PROVENIENS: Bukowski Auktioner, Moderna, auktion 435, hösten

      Stockholms Auktionsverket
    • Leander Engström, Fjällmotiv LEANDER ENGSTRÖM
      Apr. 25, 2013

      Leander Engström, Fjällmotiv LEANDER ENGSTRÖM

      Est: kr30,000 - kr40,000

      Leander Engström, Fjällmotiv LEANDER ENGSTRÖM 1886-1927 Fjällmotiv Signerad och daterad Leander Engström 3/7 1923. Akvarell på papper, 48 x 60 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • Leander Engström, Damporträtt LEANDER ENGSTRÖM
      Apr. 25, 2013

      Leander Engström, Damporträtt LEANDER ENGSTRÖM

      Est: kr30,000 - kr35,000

      Leander Engström, Damporträtt LEANDER ENGSTRÖM 1886-1927 Damporträtt Signerad Leander Engström. Olja på duk, 100 x 73 cm. PROVENIENS: Sture Mårtenssons samling, Lomma

      Stockholms Auktionsverket
    • Leander Engström, Landskap med fors och getter
      Apr. 25, 2012

      Leander Engström, Landskap med fors och getter

      Est: kr150,000 - kr175,000

      Stockholms Auktionsverket
    • Leander Engström, Landskap LEANDER ENGSTRÖM
      Apr. 25, 2012

      Leander Engström, Landskap LEANDER ENGSTRÖM

      Est: kr50,000 - kr60,000

      Leander Engström, Landskap LEANDER ENGSTRÖM 1886-1927 Landskap Signerad och daterad Leander Engström 1908. Olja på duk, 93 x 68 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • LEANDER ENGSTRÖM 1886-1927 Stilleben med tulpaner
      Apr. 13, 2011

      LEANDER ENGSTRÖM 1886-1927 Stilleben med tulpaner

      Est: kr100,000 - kr125,000

      LEANDER ENGSTRÖM 1886-1927 Stilleben med tulpaner och bok Signerad på baksidan Leander Engström. Olja på duk, 42 x 30 cm. PROVENIENS Inköpt av konstnären Edvard Hald 1913 Såld genom Svensk-Franska Konstgalleriet, Stockholm 1954

      Stockholms Auktionsverket
    • LEANDER ENGSTRÖM 1886-1927 Nuoljabäcken - Abisko
      Oct. 28, 2010

      LEANDER ENGSTRÖM 1886-1927 Nuoljabäcken - Abisko

      Est: kr300,000 - kr350,000

      LEANDER ENGSTRÖM 1886-1927 Nuoljabäcken - Abisko Olja på pannå, 72 x 62 cm. Utförd 1917 PROVENIENS Direktör Stellan Dahlstedt, Stockholm UTSTÄLLD Gummesons Konstgalleri, Stockholm 1917 Prins Eugens Waldemarsudde, Stockholm 1986 Museet Kulturhuset, Borås 1986-87, katalognr 37 LITTERATUR Hans-Olof Boström: Leander ...

      Stockholms Auktionsverket
    • LEANDER ENGSTRÖM 1886-1927 Varitèté Signerad och
      Oct. 28, 2010

      LEANDER ENGSTRÖM 1886-1927 Varitèté Signerad och

      Est: kr60,000 - kr80,000

      LEANDER ENGSTRÖM 1886-1927 Varitèté Signerad och daterad Leander Engström 1916. Akvarell på papper, 62 x 48 cm. UTSTÄLLD Expressionistutställningen, Liljevalchs Konsthall, Stockholm 1918, katalognr 59 Året 1916 är omvälvande för Leander Engström. Mitt under rådande världskrig sker också ett personligt sådant. Han bryter med familj...

      Stockholms Auktionsverket
    • LEANDER ENGSTRÖM 1886-1927 Sommarlandskap - Abisko
      Oct. 28, 2010

      LEANDER ENGSTRÖM 1886-1927 Sommarlandskap - Abisko

      Est: kr50,000 - kr60,000

      LEANDER ENGSTRÖM 1886-1927 Sommarlandskap - Abisko Signerad och daterad Leander Engström -08. Olja på duk, 51 x 90 cm. På baksidan modellstudie PROVENIENS: Hjalmar Lundbohm, Kiruna UTSTÄLLD: 10-talets bilder, Moderna Museet, Stockholm 1972

      Stockholms Auktionsverket
    • LEANDER ENGSTRÖM 1886-1927 Grannarnas hus -
      Oct. 28, 2010

      LEANDER ENGSTRÖM 1886-1927 Grannarnas hus -

      Est: kr800,000 - kr1,000,000

      LEANDER ENGSTRÖM 1886-1927 Grannarnas hus - Settignano, Italien Signerad Leander Engström. Olja på duk, 77,5 x 71 cm. Utförd 1921 PROVENIENS Fru Märta Zätterström UTSTÄLLD Höstutställningen, Liljevalchs Konsthall, Stockholm 1921 LITTERATUR Nils Palmgren: Leander Engström, Stockholm 1939, omnämnd sidan 117f, avbildad si...

      Stockholms Auktionsverket
    • LEANDER ENGSTRÖM 1886-1927 Stilleben med frukter
      Oct. 27, 2010

      LEANDER ENGSTRÖM 1886-1927 Stilleben med frukter

      Est: kr60,000 - kr80,000

      LEANDER ENGSTRÖM 1886-1927 Stilleben med frukter och kanna Signerad och daterad Leander Engström -12. Olja på duk, 38 x 46 cm. Oljeskiss på baksidan PROVENIENS Konstnären Georg Pauli Auktion Pauli 1942 Gåva till nuvarande ägare 1965

      Stockholms Auktionsverket
    • Leander (the Elder) Engström (Swedish, 1886-1927) Snöstorm i September (Lofoten)
      Jun. 22, 2010

      Leander (the Elder) Engström (Swedish, 1886-1927) Snöstorm i September (Lofoten)

      Est: £8,000 - £12,000

      Snöstorm i September (Lofoten) signed and dated 'Leander Engstrom 1925' (lower left) oil on canvas 73 x 92cm (28 3/4 x 36 1/4in).

    • [ PRINTS ]
      Jun. 15, 2010

      [ PRINTS ]

      Est: kr10,000 - kr15,000

      LEANDER ENGSTRÖM 1886-1927 Pierrot i manegen Färglitografi, signerad och numrerad 27/30. I. 63 x 59 cm Upplagd på kartong.

      Stockholms Auktionsverket
    • [ PRINTS ]
      Jun. 15, 2010

      [ PRINTS ]

      Est: kr4,000 - kr5,000

      LEANDER ENGSTRÖM 1886-1927 Pierrot Litografi tryckt i rött, signerad och numrerad Leander Engström 1/30. I. 47 x 43 cm Gulnad, märken efter häftstift i hörnen.

      Stockholms Auktionsverket
    • LEANDER ENGSTRÖM
      Jun. 02, 2010

      LEANDER ENGSTRÖM

      Est: £40,000 - £60,000

      LEANDER ENGSTRÖM SWEDISH 1886-1927 TRÄDGÅRDSMÄSTARE VID FRUKTODLING (ORCHARD WITH WORKERS AND MOUNTAINS) signed Leander Engstrom lower left oil on board 61 by 49.3cm., 24 by 19½in.

    • LEANDER ENGSTRÖM 1886-1927 Same stående i
      Oct. 29, 2009

      LEANDER ENGSTRÖM 1886-1927 Same stående i

      Est: kr15,000 - kr18,000

      LEANDER ENGSTRÖM 1886-1927 Same stående i lappländskt landskap Signerad och daterad Leander Engström 4 Sept. 1925. Akvarell på papper, 71 x 51 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • LEANDER ENGSTRÖM 1886-1927 Norrländskt landskap
      Apr. 28, 2009

      LEANDER ENGSTRÖM 1886-1927 Norrländskt landskap

      Est: kr45,000 - kr50,000

      LEANDER ENGSTRÖM 1886-1927 Norrländskt landskap med fjällsjö Signerad Leander Engström. Akvarell/täckvitt på papper, 26 x 37 cm. Med dedikation Ändring/Sale room notice Ej droit de suite

      Stockholms Auktionsverket
    • LEANDER ENGSTRÖM 1886-1927 flicka vid bäck
      Apr. 24, 2008

      LEANDER ENGSTRÖM 1886-1927 flicka vid bäck

      Est: kr75,000 - kr100,000

      LEANDER ENGSTRÖM 1886-1927 flicka vid bäck signerad och daterad Leander Engström 1926. Olja på duk, 65 x 55 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • LEANDER ENGSTRÖM 1886-1927 norrländskt landskap
      Apr. 24, 2008

      LEANDER ENGSTRÖM 1886-1927 norrländskt landskap

      Est: kr15,000 - kr20,000

      LEANDER ENGSTRÖM 1886-1927 norrländskt landskap med fjällsjö signerad Leander Engström. Akvarell/täckvitt på papper, 26 x 37 cm. med dedikation

      Stockholms Auktionsverket
    • LEANDER ENGSTRÖM 1886-1927 jag betraktar en tavla
      Apr. 24, 2008

      LEANDER ENGSTRÖM 1886-1927 jag betraktar en tavla

      Est: kr100,000 - kr125,000

      LEANDER ENGSTRÖM 1886-1927 jag betraktar en tavla signerad Leander Engström. Gouache/guld/täckvitt på papper, 78,5 x 76,5 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • LEANDER ENGSTRÖM 1886-1927 gitarrspelaren signerad
      Apr. 24, 2008

      LEANDER ENGSTRÖM 1886-1927 gitarrspelaren signerad

      Est: kr1,200,000 - kr1,500,000

      LEANDER ENGSTRÖM 1886-1927 gitarrspelaren signerad Leander Engström. Olja på duk, 90 x 121 cm. utförd 1921 pROVENIENS Inköpt i konsthandeln omkring 1965, därefter i samma familjs ägo lITTERATUR Nils Palmgren: Leander Engström, Stockholm 1939, sidan 117, plansch sidan 97 efter första världskriget blev resandet inte bara en...

      Stockholms Auktionsverket
    • LEANDER ENGSTROM 1886-1927 Abisko Signerad och
      Nov. 01, 2007

      LEANDER ENGSTROM 1886-1927 Abisko Signerad och

      Est: kr30,000 - kr40,000

      LEANDER ENGSTROM 1886-1927 Abisko Signerad och daterad Leander EngstROM -24. Akvarell/tockvitt, 44 x 59 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • Leander Engström Swedish 1886-1927 , höstlandskap (autumnal landscape)
      Jun. 27, 2007

      Leander Engström Swedish 1886-1927 , höstlandskap (autumnal landscape)

      Est: £10,000 - £15,000

      signed and dated Leander Engström / 1908. l.r. oil on canvas