Gustaf Lundberg Sold at Auction Prices

Pastel Artist, Porträtmaler, b. 1695 - d. 1786

    • Gustaf Lundberg, Portrait of a young girl, head and shoulders, after Giuseppe Nogari,
      Jun. 07, 2018

      Gustaf Lundberg, Portrait of a young girl, head and shoulders, after Giuseppe Nogari,

      Est: kr50,000 - kr60,000

      Pastel 51 x 41.5 cm.

      Bukowskis
    • Attributed to Gustaf Lundberg
      Mar. 21, 2018

      Attributed to Gustaf Lundberg

      Est: £600 - £800

      Attributed to Gustaf Lundberg, Swedish 1695-1786- Portrait of a young girl, head and shoulders, after Giuseppe Nogari, Italian 1699-1766; pastel, on paper laid down on canvas, 51x41.4cm, (unframed) (VAT charged on hammer price)

      Roseberys
    • Attributed to Gustaf Lundberg, Swedish 1695-1786- Portrait of a young girl, head and shoulders, after Guiseppe Nogari; pastel, on paper laid down on canvas, 51x41.4cm, (unframed) (VAT charged on hammer price)
      Dec. 06, 2017

      Attributed to Gustaf Lundberg, Swedish 1695-1786- Portrait of a young girl, head and shoulders, after Guiseppe Nogari; pastel, on paper laid down on canvas, 51x41.4cm, (unframed) (VAT charged on hammer price)

      Est: £1,000 - £1,500

      Roseberys
    • After Gustaf Lundberg (1695-1786) - Oil painting -
      Feb. 13, 2013

      After Gustaf Lundberg (1695-1786) - Oil painting -

      Est: £200 - £300

      After Gustaf Lundberg (1695-1786) - Oil painting - Shoulder length portrait of Anna Johnanna Grill (1720-1778), canvas 26ins x 20.25ins, in heavily moulded gilt frame Note : Bears ink inscription to reverse of canvas - "Anna Johnanna Grill f.1720-1778 Copid 1916 af Hilda Raberg"

      Canterbury Auction Galleries
    • ENTOURAGE DE GUSTAF LUNDBERG (STOCKHOLM 1695-1786)
      Apr. 16, 2012

      ENTOURAGE DE GUSTAF LUNDBERG (STOCKHOLM 1695-1786)

      Est: €6,000 - €8,000

      ENTOURAGE DE GUSTAF LUNDBERG (STOCKHOLM 1695-1786) Portrait du peintre François Boucher huile sur toile 24,6 x 19,5 cm. (10 3/8 x 7 5/8 in.)

    • GUSTAF LUNDBERG, 1695-1786, Porträtt
      Dec. 07, 2011

      GUSTAF LUNDBERG, 1695-1786, Porträtt

      Est: kr30,000 - kr40,000

      Stockholms Auktionsverket
    • Gustaf Lundberg 1695-1786. och Jakob Björck
      Aug. 29, 2011

      Gustaf Lundberg 1695-1786. och Jakob Björck

      Est: kr3,000 - kr4,000

      Auktionskammare Uppsala
    • GUSTAF LUNDBERG 1695-1786, hans ateljé Porträtt av
      Dec. 08, 2010

      GUSTAF LUNDBERG 1695-1786, hans ateljé Porträtt av

      Est: kr80,000 - kr100,000

      GUSTAF LUNDBERG 1695-1786, hans ateljé Porträtt av kung Adolf Fredrik (1710-1771) iklädd harnesk med serafimerordens blå band och kraschan samt hans gemål drottning Lovisa Ulrika (1720-1782) iklädd sidenklänning och hermelinbrämad mantel med kungliga kronor - 1 par bröstbilder Pasteller på papper fäst på duk, vardera 53 x 42,5 cm. Förgy...

      Stockholms Auktionsverket
    • GUSTAF LUNDBERG 1695-1786 Porträtt av friherrinnan
      Dec. 08, 2010

      GUSTAF LUNDBERG 1695-1786 Porträtt av friherrinnan

      Est: kr100,000 - kr150,000

      GUSTAF LUNDBERG 1695-1786 Porträtt av friherrinnan Eleonora Gustafva Sture, född Bonde af Björnö (1746-1817) iklädd svart klänning och rosa sjal samt med maskeradmask - midjebild Pastell på papper fäst på duk, 66 x 51 cm. Förgylld och bronserad originalram i rokoko Registrerad i Svenska Porträttarvkiet, SPA 1920:1119 PROVENI...

      Stockholms Auktionsverket
    • Gustaf Lundberg, ascribed to: Young woman in a light dress and with flowers in her hair.
      Nov. 29, 2010

      Gustaf Lundberg, ascribed to: Young woman in a light dress and with flowers in her hair.

      Est: kr30,000 - kr36,000

      Young woman in a light dress and with flowers in her hair. Inscribed G. Lundberg. Pastel on paper. 57 x 45 cm. 19th century frame.

      Bruun Rasmussen Auctioneers
      Jun. 03, 2010

      Est: kr50,000 - kr60,000

      GUSTAF LUNDBERG 1695-1786 Porträtt av friherrinnan Eva Helena Ribbing, född Löwen (1743-1813) iklädd röd klänning och sjal samt med maskeradmask midjebild Pastell på papper, 67 x 52 cm.Förgylld och bronserad originalram i rokoko PROVENIENS: Friherre Axel Löwen g.m. Louise Ekman, Skedevi säteri, Forssa socken, Södermanland Frihe...

      Stockholms Auktionsverket
    • - GUSTAF LUNDBERG 1695-1786 Porträtt av drottning
      Nov. 26, 2009

      - GUSTAF LUNDBERG 1695-1786 Porträtt av drottning

      - GUSTAF LUNDBERG 1695-1786 Porträtt av drottning Lovisa Ulrika (1720-1782) iklädd ljusblå klänning med blå mantilj och ordensband - bröstbild Pastell på papper fäst på duk, 42 x 33,5 cm. Förgylld och bronserad ram i rokokostil PROVENIENS: Fil dr Emil Hul

      Stockholms Auktionsverket
    • GUSTAF LUNDBERG 1695-1786 Fröken Beata Sparre
      May. 29, 2008

      GUSTAF LUNDBERG 1695-1786 Fröken Beata Sparre

      Est: kr150,000 - kr200,000

      GUSTAF LUNDBERG 1695-1786 Fröken Beata Sparre (1734-1787) med såpbubblor, iklädd blå klänning och vit sjal midjebild Pastell, 65 x 50 cm. Gustaviansk ram med girlanger förgylld i deux couleurs, sannolikt tillverkad vid Gustaf Johan Fasts bildhuggarateljé i Stockholm, daterad och numrerad "A: 1775 N. 9." Stockholms Auktionsverk ber...

      Stockholms Auktionsverket
    • GUSTAF LUNDBERG 1695-1786 Portratt av amiralen
      Nov. 29, 2007

      GUSTAF LUNDBERG 1695-1786 Portratt av amiralen

      Est: kr80,000 - kr100,000

      GUSTAF LUNDBERG 1695-1786 Portratt av amiralen greve Carl Hans Sparre af Sfdeborg (1704-1770) ifrd harnesk samt bla mantel - brstbild Pastell, 63,6 x 54,5 Frgylld originalram i rokoko Gustaf Lundberg hade omkring 1717 lmnat Sverige fr Paris. Dr fick han flera bestllningar fran det franska hovet och drmed var hans lycka gjord...

      Stockholms Auktionsverket
    • Gustaf Lundberg (Stockholm 1695-1786)
      Feb. 01, 2005

      Gustaf Lundberg (Stockholm 1695-1786)

      Est: $6,000 - $8,000

      Portrait of a lady in profile, bust-length pastel on paper oval 25 x 20.12 (63.5 x 52 cm.)

    • ENTOURAGE DE GUSTAF LUNDBERG (ECOLE SUEDOISE 1695-1786)
      May. 11, 2004

      ENTOURAGE DE GUSTAF LUNDBERG (ECOLE SUEDOISE 1695-1786)

      Est: €1,500 - €2,000

      Portrait de George Macartney inscrit 'Lord Macartney' (en haut à droite) Huile sur toile 66,4 x 53,4 cm. (26 1/4 x 21 in.)