Per Nordquist Sold at Auction Prices

Landscape painter, Genre Painter, Painter, Water color painter, Caricaturist

  • - PEHR NORDQUIST efter, år 1800 Kaffebeslaget
    Nov. 26, 2009

    - PEHR NORDQUIST efter, år 1800 Kaffebeslaget

    - PEHR NORDQUIST efter, år 1800 Kaffebeslaget Signerad och daterad Peint par Christine Sophie Heÿkenskiöld 1800. Akvarell på papper, 38 x 54,5 cm. Äldre svärtad och bronserad ram med pärlstav Christina Sofia Heijkenskjöld, född Hising (1762-1821), gift 17

    Stockholms Auktionsverket
  • Per Nordquist (Sweden ?1770-1805 Naples)
    Apr. 24, 2009

    Per Nordquist (Sweden ?1770-1805 Naples)

    Est: £15,000 - £20,000

    Per Nordquist (Sweden ?1770-1805 Naples) View of St. James's Palace, London, Pall Mall beyond signed and dated 'Nordquist pinxit. 1796.' (on the stretcher) oil on canvas 26 x 38 in. (66 x 96.5 cm.)

  • PEHR NORDQUIST 1771-1805, tillskriven Utsigt af
    May. 31, 2007

    PEHR NORDQUIST 1771-1805, tillskriven Utsigt af

    PEHR NORDQUIST 1771-1805, tillskriven Utsigt af Kongl. Lust Slottet Gripsholm ock Staden Mariefred Akvarell, 39 x 59 cm. Äldre svärtad och bronserad ram med pärlstav och bladsnitt

    Stockholms Auktionsverket
  • PEHR NORDQUIST 1771-1805, tillskriven Prospect af
    May. 31, 2007

    PEHR NORDQUIST 1771-1805, tillskriven Prospect af

    PEHR NORDQUIST 1771-1805, tillskriven Prospect af Kongl. Lust Parcken Haga Akvarell, 39,5 x 59 cm. Äldre svärtad och bronserad ram med pärlstav och bladsnitt

    Stockholms Auktionsverket
  • PEHR NORDQUIST 1771-1805, tillskriven Pastoralt
    May. 31, 2007

    PEHR NORDQUIST 1771-1805, tillskriven Pastoralt

    PEHR NORDQUIST 1771-1805, tillskriven Pastoralt landskap med vattenfall och figurstaffage Olja på duk, 79,5 x 113,5 cm. Äldre bronserad ram med äggstav

    Stockholms Auktionsverket
  • Per Nordquist (1770-1805)
    Mar. 06, 2003

    Per Nordquist (1770-1805)

    Est: $6,400 - $9,600

    St. James's Palace, Pall Mall beyond signed and dated 'Nordquist pinxit.1796' (on the stretcher) oil on canvas 26 x 381/4 in. (66 x 97.2 cm.) PROVENANCE with Martyn Gregory, London. NOTES Per Nordquist was a pupil of Elias Martin in Stockholm and of Regnault in Paris. The composition appears to come from a Sandby print which he could have seen with Martin who was a contemporary of Sandby's, and worked in England. He died in November 1805 in Naples.