Axel Petersson Sold at Auction Prices

Engraver, Wood Sculptor, Sculptor

    • Axel Petersson Döderhultarn, Man holding boots
      Jun. 07, 2018

      Axel Petersson Döderhultarn, Man holding boots

      Est: kr12,000 - kr15,000

      Signed with a rubber stamp Axel Petersson 'Döderhultarn' Oskarshamn. Carved and partly painted wood. Height 27 cm.

      Bukowskis
    • Axel Petersson Döderhultarn, "Beväringsmönstring" (The Enrollment Act), 8 pieces
      Jun. 07, 2018

      Axel Petersson Döderhultarn, "Beväringsmönstring" (The Enrollment Act), 8 pieces

      Est: kr30,000 - kr40,000

      Group comprising of six figures a table and a rule. Carved and partly painted wood. Height 26-37 cm.

      Bukowskis
    • Axel Döderhultar'n Petersson
      Aug. 27, 2013

      Axel Döderhultar'n Petersson

      Est: kr2,000 - kr3,000

      Axel Döderhultar'n Petersson 1868-1925. Gubbe. Skuret och bemålat trä. H 27.

      Auktionskammare Uppsala
    • Axel Döderhultar'n Petersson 1868-1925
      Jun. 13, 2013

      Axel Döderhultar'n Petersson 1868-1925

      Est: kr8,000 - kr10,000

      Axel Döderhultar'n Petersson 1868-1925 Dragspelare. Skuret och bemålat trä. H 32

      Auktionskammare Uppsala
    • Axel Petersson Döderhultarn 1868-1925 "Auktion"
      May. 28, 2013

      Axel Petersson Döderhultarn 1868-1925 "Auktion"

      Est: kr30,000 - kr35,000

      Axel Petersson Döderhultarn 1868-1925 "Auktion" (7). Group comprising of seven figures. All with signature Axel Peterson and stamp signature 'Axel Petersson "Döderhultarn" Oskarshamn'. Carved and partly painted wood. Height 25-35 cm.

      Bukowskis
    • Axel Petersson Döderhultarn 1868-1925
      May. 28, 2013

      Axel Petersson Döderhultarn 1868-1925

      Est: kr35,000 - kr40,000

      Axel Petersson Döderhultarn 1868-1925 "Beväringsmönstring" (The Enrollment Act), 7 pieces. Group comprising of six figures and a rule. Stamp signature "Axel Petersson" on two figures. Carved and partly painted wood. Height 26-40 cm.

      Bukowskis
    • Axel Petersson Döderhultarn 1868-1925 "Lantlig
      May. 28, 2013

      Axel Petersson Döderhultarn 1868-1925 "Lantlig

      Est: kr50,000 - kr60,000

      Axel Petersson Döderhultarn 1868-1925 "Lantlig idyll - kobröllop" (cow wedding) (2). Group of two figures. Stamp signature "Axel Petersson". Carved and partly painted wood. Height 29 cm and lenght 43 cm.

      Bukowskis
    • A. Petersson Döderhultarn, Kära mor vid mjölkning
      Dec. 05, 2012

      A. Petersson Döderhultarn, Kära mor vid mjölkning

      Est: kr10,000 - kr12,000

      A. Petersson Döderhultarn, Kära mor vid mjölkning AXEL PETERSSON, DÖDERHULTARN 1868-1925 Kära mor vid mjölkningen Stämpelsignerade Axel Petersson "Döderhultarn" Oskarshamn. Snidat och delvis bemålat trä, höjd 17 respektive 21,5 cm. (2)

      Stockholms Auktionsverket
    • AXEL PETERSSON, DÖDERHULTARN, 1868-1925
      Dec. 07, 2011

      AXEL PETERSSON, DÖDERHULTARN, 1868-1925

      Est: kr10,000 - kr15,000

      Stockholms Auktionsverket
    • AXEL PETERSSON, DÖDERHULTARN, 1868-1925, Auktion
      Dec. 07, 2011

      AXEL PETERSSON, DÖDERHULTARN, 1868-1925, Auktion

      Est: kr30,000 - kr35,000

      Stockholms Auktionsverket
    • AXEL PETERSSON, DÖDERHULTARN, 1868-1925, Kära
      Dec. 07, 2011

      AXEL PETERSSON, DÖDERHULTARN, 1868-1925, Kära

      Est: kr15,000 - kr20,000

      Stockholms Auktionsverket
    • AXEL PETERSSON, DÖDERHULTARN 1868-1925 Sittande
      May. 25, 2011

      AXEL PETERSSON, DÖDERHULTARN 1868-1925 Sittande

      Est: kr15,000 - kr20,000

      AXEL PETERSSON, DÖDERHULTARN 1868-1925 Sittande mjölkerska och ko Stämpelsignerade Axel Petersson "Döderhultarn" Oskarshamn. Snidat trä, höjd 19,5 respektive 21,5 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • AXEL PETERSSON, DÖDERHULTARN 1868-1925 Fingerkrok
      May. 25, 2011

      AXEL PETERSSON, DÖDERHULTARN 1868-1925 Fingerkrok

      Est: kr20,000 - kr25,000

      AXEL PETERSSON, DÖDERHULTARN 1868-1925 Fingerkrok Stämpelsignerad under basplattan Axel Petersson "Döderhultarn" Oskarshamn. Snidat trä, höjd 27,5, basplattans längd 40 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • AXEL PETERSSON, DÖDERHULTARN 1868-1925 Auktion - 6
      May. 25, 2011

      AXEL PETERSSON, DÖDERHULTARN 1868-1925 Auktion - 6

      Est: kr40,000 - kr50,000

      AXEL PETERSSON, DÖDERHULTARN 1868-1925 Auktion - 6 figurer Samtliga figurer handsignerade och daterade Axel Peterson 1918 samt stämpelsignerade Axel Petersson "Döderhultarn" Oskarshamn. Snidat och delvis bemålat trä, Ropar-Olles höjd 33,5 övriga figurer 26-27,5 cm; kaffekitteln med skador

      Stockholms Auktionsverket
    • AXEL PETERSSON, DÖDERHULTARN 1868-1925 Barnadop
      May. 25, 2011

      AXEL PETERSSON, DÖDERHULTARN 1868-1925 Barnadop

      Est: kr40,000 - kr50,000

      AXEL PETERSSON, DÖDERHULTARN 1868-1925 Barnadop Stämpelsignerad Axel Petersson "Döderhultarn" Oskarshamn. Snidat och delvis bemålat trä, höjd 28, 26,5 x 49,5 cm. Signaturstämpeln i tre rader lär Axel Petersson ha fått i present 1911

      Stockholms Auktionsverket
    • AXEL PETERSSON, DÖDERHULTARN 1868-1925 Stående
      Dec. 08, 2010

      AXEL PETERSSON, DÖDERHULTARN 1868-1925 Stående

      Est: kr8,000 - kr10,000

      AXEL PETERSSON, DÖDERHULTARN 1868-1925 Stående dragspelare Snidat och delvis bemålat trä, höjd 27,5 cm.

      Stockholms Auktionsverket
      Dec. 08, 2010

      Est: kr8,000 - kr10,000

      AXEL PETERSSON, DÖDERHULTARN 1868-1925 Stående bondgubbe Stämpelsignerad Axel Petersson "Döderhultarn" Oskarshamn. Snidat och delvis bemålat trä, höjd 27 cm. Signaturstämpeln i tre rader lär Axel Petersson ha fått i present 1911

      Stockholms Auktionsverket
      Dec. 08, 2010

      Est: kr10,000 - kr12,000

      AXEL PETERSSON, DÖDERHULTARN 1868-1925 Stående Ottenbyare Snidat trä, höjd 19 cm.

      Stockholms Auktionsverket
      Dec. 08, 2010

      Est: kr15,000 - kr18,000

      AXEL PETERSSON, DÖDERHULTARN 1868-1925 Fingerkrok Stämpelsignerad under basplattan Axel Petersson "Döderhultarn" Oskarshamn. Snidat trä, höjd 28, basplattans längd 40 cm.

      Stockholms Auktionsverket
      Dec. 08, 2010

      Est: kr50,000 - kr75,000

      Stockholms Auktionsverket
    • PETERSSON, AXEL, DÖDERHULTARN, 1868-1925 Vilande
      Nov. 20, 2010

      PETERSSON, AXEL, DÖDERHULTARN, 1868-1925 Vilande

      Est: - kr650

      PETERSSON, AXEL, DÖDERHULTARN, 1868-1925 Vilande ko. Snidat trä. Stämpelsignerad Axel Petersson 'Döderhultarn' Oskarshamn. Längd 20, höjd 13 cm. Huvud med skarv.

      Crafoord Auktioner
    • AXEL PETERSSON, DÖDERHULTARN 1868-1925 Bröllop 5
      Jun. 03, 2010

      AXEL PETERSSON, DÖDERHULTARN 1868-1925 Bröllop 5

      Est: kr50,000 - kr60,000

      AXEL PETERSSON, DÖDERHULTARN 1868-1925 Bröllop 5 figurer Fyra figurer handsignerade Axel Petersson samtliga stämpelsignerade Axel Petersson "Döderhultarn" Oskarshamn. Snidat och delvis bemålat trä, höjd 24-27,5 cm. Handsignaturen är skriven med en sticka doppad i samma svarta bets som Döderhultarn använde när han målade figurerna D...

      Stockholms Auktionsverket
    • - AXEL PETERSSON DÖDERHULTARN 1868-1925 Auktion -
      Nov. 26, 2009

      - AXEL PETERSSON DÖDERHULTARN 1868-1925 Auktion -

      - AXEL PETERSSON DÖDERHULTARN 1868-1925 Auktion - 4 figurer Samtliga figurer stämpelsignerade Axel Petersson "Döderhultarn" Oskarshamn. Snidat och delvis bemålat trä, Ropar-Olles höjd 35, övriga figurer 23 - 26 cm. Ändring Kaffepannnas skaft med skada

      Stockholms Auktionsverket
    • AXEL PETERSSON DÖDERHULTARN 1868-1925 Auktion 7
      May. 28, 2009

      AXEL PETERSSON DÖDERHULTARN 1868-1925 Auktion 7

      Est: kr60,000 - kr80,000

      AXEL PETERSSON DÖDERHULTARN 1868-1925 Auktion 7 figurer Samtliga figurer handsignerade Axel Petersson samt stämpelsignerade Axel Petersson "Döderhultarn" Oskarshamn. Snidat och delvis bemålat trä, Ropar-Olles höjd 35,5, övriga figurer 23-26 cm. Axel Petersson hävdade en gång, kanske i glatt övermod, att "Döderhult, som fått sitt nam...

      Stockholms Auktionsverket
      May. 28, 2009

      Est: kr50,000 - kr60,000

      AXEL PETERSSON DÖDERHULTARN 1868-1925 Auktion 7 figurer Samtliga figurer stämpelsignerade Axel Petersson "Döderhultarn" Oskarshamn, Ropar-Olle handsignerad Axel Pettersson. Snidat och delvis bemålat trä, Ropar-Olles höjd 22, övriga figurer 15,5-17 cm. PROVENIENS: Staffan Jeanssons konstsamling, Kalmar Säljes till förmån för Läkare...

      Stockholms Auktionsverket
    • Axel Döderhultar'n Petersson 1868-1925. Dräng.
      Dec. 02, 2008

      Axel Döderhultar'n Petersson 1868-1925. Dräng.

      Est: kr5,000 - kr6,000

      Axel Döderhultar'n Petersson 1868-1925. Dräng. Stämpelsignerad Axel Petersson "Döderhultarn" Oskarshamn. Skulpterat trä, H 24,5. Saknar piska.

      Auktionskammare Uppsala
    • Axel Döderhultar'n Petersson 1868-1925.
      Dec. 02, 2008

      Axel Döderhultar'n Petersson 1868-1925.

      Est: kr5,000 - kr7,000

      Axel Döderhultar'n Petersson 1868-1925. Bondkvinna. Stämpelsignerad Axel Petersson "Döderhultarn" Oskarshamn samt märkt 20-21 Bergkvists 1916. Skulpterat och delvis bemålat trä, H 27.

      Auktionskammare Uppsala
    • Axel Döderhultar'n Petersson 1868-1925. "Kära mor
      Dec. 02, 2008

      Axel Döderhultar'n Petersson 1868-1925. "Kära mor

      Est: kr20,000 - kr25,000

      Axel Döderhultar'n Petersson 1868-1925. "Kära mor vid mjölkningen". Signerad och daterad Axel Peterson 1918 samt stämpelsignerad Axel Petersson "Döderhultarn" Oskarshamn. Skulpterat och delvis bemålat trä, H 19 respektive 23, L 40.

      Auktionskammare Uppsala
    • Axel Döderhultar'n Petersson 1868-1925. Auktion.
      Dec. 02, 2008

      Axel Döderhultar'n Petersson 1868-1925. Auktion.

      Est: kr40,000 - kr50,000

      Axel Döderhultar'n Petersson 1868-1925. Auktion. Sex figurer stämpelsignerade Axel Petersson "Döderhultarn" Oskarshamn samt signerade Axel Petersson. Skuret och delvis bemålat trä, H 23-34,5.

      Auktionskammare Uppsala
      Dec. 02, 2008

      Est: kr50,000 - kr60,000

      Axel Döderhultar'n Petersson 1868-1925. Begravningen. Sju figurer stämpelsignerade Axel Petersson, kistan märkt med blyerts 1910. Skuret och bemålat trä. H 23-27. Prästens ena hand med möjlig skada.

      Auktionskammare Uppsala
      Dec. 02, 2008

      Est: kr40,000 - kr50,000

      Axel Döderhultar'n Petersson 1868-1925. Beväringsmönstring. Sex figurer stämpelsignerade Axel Petersson "Döderhultarn" Oskarshamn samt golvplattan signerade Axel Pettersson. Skuret och delvis bemålat trä, H 17-24.

      Auktionskammare Uppsala
    • Axel Döderhultar'n Petersson 1868-1925. Bröllop.
      Dec. 02, 2008

      Axel Döderhultar'n Petersson 1868-1925. Bröllop.

      Est: kr50,000 - kr60,000

      Axel Döderhultar'n Petersson 1868-1925. Bröllop. Fem figurer stämplesignerade Axel Petersson "Döderhultarn" Oskarshamn samt signerade Axel Petersson. Skuret och bemålat trä, H 23-26,5.

      Auktionskammare Uppsala
    • AXEL PETERSSON DÖDERHULTARN 1868-1925 Den
      Nov. 27, 2008

      AXEL PETERSSON DÖDERHULTARN 1868-1925 Den

      Est: kr2,100 - kr2,600

      AXEL PETERSSON DÖDERHULTARN 1868-1925 Den äktenskapliga trätan Handsignerad Axel Petersson samt med stämpel Axel Petersson "Döderhultarn" Oskarshamn. Snidat och delvis svärtat trä, höjd 26,5, basplattans längd 43 cm.

      Stockholms Auktionsverket
      May. 29, 2008

      Est: kr30,000 - kr40,000

      AXEL PETERSSON, DÖDERHULTARN 1868-1925 Sittande dragspelare Handsignerad Axel Petersson samt stämpelsignerad Axel Petersson "Döderhultarn" Oskarshamn. Snidat och delvis bemålat trä, höjd 24,5 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • AXEL PETERSSON, DÖDERHULTARN 1868-1925 Kära mor
      May. 29, 2008

      AXEL PETERSSON, DÖDERHULTARN 1868-1925 Kära mor

      Est: kr12,000 - kr15,000

      AXEL PETERSSON, DÖDERHULTARN 1868-1925 Kära mor vid mjölkningen 2 delar Båda signerade med stämpel Axel Petersson "Döderhultarn" Oskarshamn. Snidat och delvis bemålat trä, kons längd 19 cm. PROVENIENS: Inköpt direkt från konstnären omkring 1910, därefter genom arv till nuvarande ägare

      Stockholms Auktionsverket
    • AXEL PETERSSON DODERHULTARN 1868-1925 Sittande
      Nov. 29, 2007

      AXEL PETERSSON DODERHULTARN 1868-1925 Sittande

      Est: kr30,000 - kr35,000

      AXEL PETERSSON DODERHULTARN 1868-1925 Sittande dragspelare Handsignerad Axel Petersson samt stmpelsignerad Axel Petersson Dderhultarn Oskarshamn. Snidat och delvis bemalat tr, hjd 24 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • AXEL PETERSSON DODERHULTARN 1868-1925 Auktion - 6
      Nov. 29, 2007

      AXEL PETERSSON DODERHULTARN 1868-1925 Auktion - 6

      Est: kr80,000 - kr100,000

      AXEL PETERSSON DODERHULTARN 1868-1925 Auktion - 6 figurer Samtliga figurer handsignerade och daterade Axel Peterson 1918 samt stmpelsignerade Axel Petersson Dderhultarn Oskarshamn. Snidat och delvis bemalat tr, Ropar-Olles hjd 37,5 vriga figurer 26,5-29 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • AXEL PETERSSON DODERHULTARN 1868-1925 Vid
      Nov. 29, 2007

      AXEL PETERSSON DODERHULTARN 1868-1925 Vid

      Est: kr40,000 - kr50,000

      AXEL PETERSSON DODERHULTARN 1868-1925 Vid vattenhon - 5 figurer och vattenho Samtliga figurer signerade med stmpel Axel Petersson Dderhultarn Oskarshamn, vattenhon dessutom handsignerad Axel Petersson. Snidat och delvis svrtat tr, kornas och tjurens hjd ca 11, kovaktarens hjd 14 samt vattenhons lngd 28 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • AXEL PETERSSON DODERHULTARN 1868-1925 Auktion - 7
      Nov. 29, 2007

      AXEL PETERSSON DODERHULTARN 1868-1925 Auktion - 7

      Est: kr80,000 - kr100,000

      AXEL PETERSSON DODERHULTARN 1868-1925 Auktion - 7 figurer Samtliga figurer handsignerade Axel Petersson samt stmpelsignerade Axel Petersson Dderhultarn Oskarshamn. Snidat och delvis bemalat tr, Ropar-Olles hjd 35,5 vriga figurer 23-26 cm. Axel Petersson hvdade en gang, kanske i glatt vermod, att Dderhult, som fatt sitt namn...

      Stockholms Auktionsverket
    • AXEL PETERSSON, DÖDERHULTARN 1868-1925 Bröllop
      May. 31, 2007

      AXEL PETERSSON, DÖDERHULTARN 1868-1925 Bröllop

      Stockholms Auktionsverket
    • AXEL PETERSSON DÖDERHULTARN 1868-1925 Kovaktare
      May. 31, 2007

      AXEL PETERSSON DÖDERHULTARN 1868-1925 Kovaktare

      AXEL PETERSSON DÖDERHULTARN 1868-1925 Kovaktare Snidat och delvis svärtat trä, höjd 30,5 cm; spöet saknas

      Stockholms Auktionsverket