Carsten Regild Sold at Auction Prices

b. 1941 - d. 1992

  • Carsten Regild, Sic et Non
    Nov. 13, 2012

    Carsten Regild, Sic et Non

    Est: kr12,000 - kr15,000

    Carsten Regild, Sic et Non CARSTEN REGILD 1941-1992 Sic et Non Signerad och daterad C. Regild -84. Olja på duk, 121 x 100 cm.

    Stockholms Auktionsverket
  • Carsten Regild, Till ringklocka
    Nov. 13, 2012

    Carsten Regild, Till ringklocka

    Est: kr40,000 - kr50,000

    Carsten Regild, Till ringklocka CARSTEN REGILD 1941-1992 Till ringklocka Signerad och daterad C. Regild -87. Olja och collage på pannå., 138 x 109 cm.

    Stockholms Auktionsverket
  • Carsten Regild, Bananfisk
    Nov. 13, 2012

    Carsten Regild, Bananfisk

    Est: kr40,000 - kr50,000

    Carsten Regild, Bananfisk CARSTEN REGILD 1941-1992 Bananfisk Signerad C. Regild. Blandteknik på pannå, 86 x 212 cm. PROVENIENS: Sveagalleriet, Stockholm

    Stockholms Auktionsverket
  • CARSTEN REGILD, 1941-1992, Spanska
    Nov. 15, 2011

    CARSTEN REGILD, 1941-1992, Spanska

    Est: kr12,000 - kr15,000

    Stockholms Auktionsverket
  • CARSTEN REGILD, 1941-1992, A Tattooed Lady-Cut
    Nov. 15, 2011

    CARSTEN REGILD, 1941-1992, A Tattooed Lady-Cut

    Est: kr30,000 - kr40,000

    Stockholms Auktionsverket
  • CARSTEN REGILD, LIV? ELLER!. (d)
    May. 05, 2010

    CARSTEN REGILD, LIV? ELLER!. (d)

    Est: kr12,000 - kr15,000

    Bukowskis
  • D - CARSTEN REGILD 1941-1992 Absolut Vodka
    May. 03, 2010

    D - CARSTEN REGILD 1941-1992 Absolut Vodka

    Est: kr8,000 - kr10,000

    D - CARSTEN REGILD 1941-1992 Absolut Vodka Signerad C. Regild. Blandteknik på pannå, 78,5 x 30,5 cm. Utförd omkring 1987. PROVENIENS: Inköpt direkt från konstnären av tidigare ägare slutet av 1980-talet

    Stockholms Auktionsverket
  • D - CARSTEN REGILD 1941-1992 Domedagsdrakar
    May. 03, 2010

    D - CARSTEN REGILD 1941-1992 Domedagsdrakar

    Est: kr8,000 - kr10,000

    D - CARSTEN REGILD 1941-1992 Domedagsdrakar Signerad C. Regild. Blandteknik på pannå, 78,5 x 30,5 cm. Utförd omkring 1987 PROVENIENS: Inköpt direkt från konstnären av tidigare ägare slutet av 1980-talet

    Stockholms Auktionsverket
  • D - CARSTEN REGILD 1941-1992 Vargens själ Signerad
    May. 03, 2010

    D - CARSTEN REGILD 1941-1992 Vargens själ Signerad

    Est: kr4,000 - kr5,000

    D - CARSTEN REGILD 1941-1992 Vargens själ Signerad och daterad C. Regild -78. Collage/gouache på papper, 51 x 36 cm.

    Stockholms Auktionsverket
  • D - CARSTEN REGILD 1941-1992 Fish eats fish
    May. 03, 2010

    D - CARSTEN REGILD 1941-1992 Fish eats fish

    Est: kr50,000 - kr60,000

    D - CARSTEN REGILD 1941-1992 Fish eats fish Signerad och daterad C. Regild -88. Blandteknik på duk, 119 x 150 cm. PROVENIENS: Galerie Leger, Malmö

    Stockholms Auktionsverket
  • CARSTEN REGILD Sweden 1941-1992 En varg på de
    Mar. 17, 2010

    CARSTEN REGILD Sweden 1941-1992 En varg på de

    Est: kr1,000 - kr2,000

    CARSTEN REGILD Sweden 1941-1992 En varg på de stygga pojkarnas gata - Paris 1988 Signed, dated and inscribed C. Regild -88, A.P. I/VI. Portfolio with four colour lithographs.

    Stockholms Auktionsverket
  • CARSTEN REGILD Sweden 1941-1992 Lupus Ultra
    Mar. 17, 2010

    CARSTEN REGILD Sweden 1941-1992 Lupus Ultra

    Est: kr600 - kr800

    CARSTEN REGILD Sweden 1941-1992 Lupus Ultra Illustrated book with one signed colour silkscreen Executed 1980

    Stockholms Auktionsverket
  • CARSTEN REGILD Sweden 1941-1992 Insekt-symaskin
    Mar. 17, 2010

    CARSTEN REGILD Sweden 1941-1992 Insekt-symaskin

    Est: kr800 - kr1,000

    CARSTEN REGILD Sweden 1941-1992 Insekt-symaskin (Lautréamont) Signed and dated CR -81with dedication "Till Ragnar från vännen Carsten". Pencil, 24,5 x 17 cm.

    Stockholms Auktionsverket
  • CARSTEN REGILD Sweden 1941-1992 Nefertiti Signed
    Mar. 17, 2010

    CARSTEN REGILD Sweden 1941-1992 Nefertiti Signed

    Est: kr1,000 - kr2,000

    CARSTEN REGILD Sweden 1941-1992 Nefertiti Signed and dated C.R. -85. Collage and ink, 32 x 21 cm.

    Stockholms Auktionsverket
  • CARSTEN REGILD Sweden 1941-1992 Surrealistic
    Mar. 17, 2010

    CARSTEN REGILD Sweden 1941-1992 Surrealistic

    Est: kr3,000 - kr5,000

    CARSTEN REGILD Sweden 1941-1992 Surrealistic composition Signed and dated C. Regild -85. Oil on canvas, 54 x 45 cm.

    Stockholms Auktionsverket
  • CARSTEN REGILD 1941-1992 Jokern Signerad och
    Oct. 27, 2009

    CARSTEN REGILD 1941-1992 Jokern Signerad och

    Est: kr8,000 - kr10,000

    CARSTEN REGILD 1941-1992 Jokern Signerad och daterad C. Regild -88. Blandteknik på duk fäst på pannå, 54 x 40 cm.

    Stockholms Auktionsverket
  • CARSTEN REGILD 1941-1992 Utan titel Signerad och
    Oct. 27, 2009

    CARSTEN REGILD 1941-1992 Utan titel Signerad och

    Est: kr8,000 - kr10,000

    CARSTEN REGILD 1941-1992 Utan titel Signerad och daterad C. Regild -75. Olja på duk, 130 x 95 cm.

    Stockholms Auktionsverket
  • CARSTEN REGILD 1941-1992 Nefertiti Signerad C.
    Oct. 27, 2009

    CARSTEN REGILD 1941-1992 Nefertiti Signerad C.

    Est: kr50,000 - kr60,000

    CARSTEN REGILD 1941-1992 Nefertiti Signerad C. Regild. Blandteknik på pannå, 150 x 108,5 cm.

    Stockholms Auktionsverket
  • CARSTEN REGILD 1941-1992 Jurum Njarr Signerad och
    Apr. 29, 2009

    CARSTEN REGILD 1941-1992 Jurum Njarr Signerad och

    Est: kr6,000 - kr8,000

    CARSTEN REGILD 1941-1992 Jurum Njarr Signerad och daterad C. Regild -83. Olja på duk, 50 x 40 cm. PROVENIENS: Inköpt direkt från konstnären Privat samling, Stockholm

    Stockholms Auktionsverket
  • CARSTEN REGILD 1941-1992 A Bientôt Signerad CR.
    Oct. 31, 2008

    CARSTEN REGILD 1941-1992 A Bientôt Signerad CR.

    Est: kr125,000 - kr150,000

    CARSTEN REGILD 1941-1992 A Bientôt Signerad CR. Olja på duk, 195 x 195. PROVENIENS Konstnären familj UTSTÄLLD Terra Incognita, Kalmar Konstmuseum 1990 Terra Incognita, Kulturhuset Stockholm 1999 Terra Incognita, Konstakademien, Stockholm 2006

    Stockholms Auktionsverket
  • CARSTEN REGILD 1941-1992 Papegojan kommer aldrig
    Oct. 31, 2008

    CARSTEN REGILD 1941-1992 Papegojan kommer aldrig

    Est: kr15,000 - kr18,000

    CARSTEN REGILD 1941-1992 Papegojan kommer aldrig att förstå Signerad och daterad C. Regild -83. Tempera på duk, 123,5 x 125,5 cm.

    Stockholms Auktionsverket
    Nov. 01, 2007

    Est: kr10,000 - kr12,000

    CARSTEN REGILD 1941-1992 Utan titel Signerad och daterad C. Regild -88. Blandteknik pa duk upplagd pa panna, 52 x 39 cm.

    Stockholms Auktionsverket