Torsten Renqvist Sold at Auction Prices

Painter, b. 1924 - d. 2007

    • TORSTEN RENQVIST PRINT, C. 1957
      Jun. 17, 2018

      TORSTEN RENQVIST PRINT, C. 1957

      TORSTEN RENQVIST (SWEDISH, 1924-2007), PRINT, C. 1957, H 18 1/2'', W 22'', 256/260:A lithograph numbered 256/260, and signed "T. Renqvist- 57" at lower right. Image: H 18 1/2'', W 22''. Frame: H 24'', W 27 1/2''.

      DuMouchelles
    • Torsten Renqvist, Flying bird
      May. 22, 2018

      Torsten Renqvist, Flying bird

      Est: kr20,000 - kr25,000

      Signed TR. Sculpture, bronze, 38 x 21 cm.

      Bukowskis
    • TORSTEN RENQVIST PRINT C. 1957
      Apr. 15, 2018

      TORSTEN RENQVIST PRINT C. 1957

      TORSTEN RENQVIST (SWEDISH, 1924-2007), PRINT, C. 1957, H 18 1/2'', W 22'', 256/260 A lithograph numbered 256/260, and signed "T. Renqvist- 57" at lower right. Image: H 18 1/2'', W 22''. Frame: H 24'', W 27 1/2''.

      DuMouchelles
    • Torsten Renqvist
      Aug. 27, 2013

      Torsten Renqvist

      Est: kr5,000 - kr6,000

      Torsten Renqvist 1924-2007. Mor och dotter. Monogramsignerad TR. Olja på duk, 53,5 x 45.

      Auktionskammare Uppsala
    • Torsten Renqvist, Groda TORSTEN RENQVIST 1924-2007
      Apr. 25, 2013

      Torsten Renqvist, Groda TORSTEN RENQVIST 1924-2007

      Est: kr15,000 - kr18,000

      Torsten Renqvist, Groda TORSTEN RENQVIST 1924-2007 Groda Konststen - tvådelad, total höjd 20 cm. PROVENIENS: Gåva till nuvarande ägares farfar som arbetade tillsammans med konstnären

      Stockholms Auktionsverket
    • Torsten Renqvist, Elefant TORSTEN RENQVIST
      Apr. 25, 2013

      Torsten Renqvist, Elefant TORSTEN RENQVIST

      Est: kr15,000 - kr18,000

      Torsten Renqvist, Elefant TORSTEN RENQVIST 1924-2007 Elefant Konststen, höjd 32 cm. Jämför skulpturgruppen Lilla elefanten drömmer, infärgad betong, 1976, Greta Garbos torg, Stockholm PROVENIENS: Gåva till nuvarande ägares

      Stockholms Auktionsverket
    • Torsten Renqvist, Murena TORSTEN RENQVIST
      Apr. 25, 2013

      Torsten Renqvist, Murena TORSTEN RENQVIST

      Est: kr10,000 - kr12,000

      Torsten Renqvist, Murena TORSTEN RENQVIST 1924-2007 Murena Signerad och numrerad TR 2/15. Terrakotta, 20 x 16 x 15 cm. PROVENIENS: Inköpt direkt från konstnären av nuvarande ägare

      Stockholms Auktionsverket
    • Torsten Renqvist, Drivande finger TORSTEN RENQVIST
      Apr. 25, 2013

      Torsten Renqvist, Drivande finger TORSTEN RENQVIST

      Est: kr10,000 - kr12,000

      Torsten Renqvist, Drivande finger TORSTEN RENQVIST 1924-2007 Drivande finger Signerad och numrerad T.R., nr 1. Konststen på träsockel, längd 70 cm. LITTERATUR: Beate Sydhoff: Torsten Renqvist - Konstnären, jorden

      Stockholms Auktionsverket
    • Torsten Renqvist, Hand TORSTEN RENQVIST 1924-2007
      Apr. 25, 2012

      Torsten Renqvist, Hand TORSTEN RENQVIST 1924-2007

      Est: kr3,000 - kr4,000

      Torsten Renqvist, Hand TORSTEN RENQVIST 1924-2007 Hand Patinerad brons, höjd 6, inklusive sockel 11,5 cm. Utförd 1969

      Stockholms Auktionsverket
    • Torsten Renqvist, Landskap med fragment TORSTEN
      Apr. 25, 2012

      Torsten Renqvist, Landskap med fragment TORSTEN

      Est: kr20,000 - kr25,000

      Torsten Renqvist, Landskap med fragment TORSTEN RENQVIST 1924-2007 Landskap med fragment Signerad och daterad T.R. -60. Assemblage på duk, 121 x 100 cm. UTSTÄLLD: Konstakademien, Stockholm 1963 Gummesons Konstgalleri ...

      Stockholms Auktionsverket
    • Torsten Renqvist 1924-2007. Landskap.
      Aug. 29, 2011

      Torsten Renqvist 1924-2007. Landskap.

      Est: kr3,000 - kr4,000

      Auktionskammare Uppsala
    • TORSTEN RENQVIST 1924-2007 Hand Signerad T.R.
      May. 05, 2011

      TORSTEN RENQVIST 1924-2007 Hand Signerad T.R.

      Est: kr6,000 - kr8,000

      TORSTEN RENQVIST 1924-2007 Hand Signerad T.R. Patinerad brons, höjd 5, 19,5 x 8,5 cm, träsockel medföljer

      Stockholms Auktionsverket
    • D - TORSTEN RENQVIST 1924-2007 Fågel Fenix
      Apr. 13, 2011

      D - TORSTEN RENQVIST 1924-2007 Fågel Fenix

      Est: kr8,000 - kr10,000

      D - TORSTEN RENQVIST 1924-2007 Fågel Fenix Signerad TR. Guldpatinerad brons, 32,5 cm. LITTERATUR: Mailis Stensman: Torsten Renqvist, Stockholm 2002, jämför bilder sidan 21, 23 samt 31, text sidan 9ff

      Stockholms Auktionsverket
    • D - TORSTEN RENQVIST 1924-2007 Buskar med vita
      Apr. 13, 2011

      D - TORSTEN RENQVIST 1924-2007 Buskar med vita

      Est: kr15,000 - kr18,000

      D - TORSTEN RENQVIST 1924-2007 Buskar med vita blommor Signerad TR samt daterad på baksidan -50. Olja på duk, 73 x 92 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • TORSTEN RENQVIST 1924-2007 Vattenpuss med moln
      Oct. 27, 2010

      TORSTEN RENQVIST 1924-2007 Vattenpuss med moln

      Est: kr6,000 - kr8,000

      TORSTEN RENQVIST 1924-2007 Vattenpuss med moln Signerad och daterad TR -53. Olja på duk, 27 x 31cm. PROVENIENS Galleri Roy Uddenberg, Göteborg 1976 UTSTÄLLD Folkrörelsernas konstfrämjande utställning

      Stockholms Auktionsverket
    • D - TORSTEN RENQVIST 1924-2007 Elefant Konststen,
      May. 06, 2010

      D - TORSTEN RENQVIST 1924-2007 Elefant Konststen,

      Est: kr10,000 - kr12,000

      D - TORSTEN RENQVIST 1924-2007 Elefant Konststen, höjd inklusive stensockel 47cm. Jämför skulpturgruppen Lilla elefanten drömmer, infärgad betong, 1976, Greta Garbos torg, Stockholm PROVENIENS: Enligt uppgift inköpt direkt från konstnären av tidigare ägare LITTERATUR: Mailis Stensman: Torsten Renqvist, Stockholm 2002. jämför bild si... Sale room notice Titel: Lilla elefanten drömmer

      Stockholms Auktionsverket
    • D - TORSTEN RENQVIST 1924-2007 Noak Signerad och
      May. 03, 2010

      D - TORSTEN RENQVIST 1924-2007 Noak Signerad och

      Est: kr12,000 - kr15,000

      D - TORSTEN RENQVIST 1924-2007 Noak Signerad och numrerad T.R. 5/20. Terracotta, höjd 37, 38 x 10 cm. PROVENIENS: Moderna, Bukowski Auktioner, hösten 1996 LITTERATUR: Beate Sydhoff: Torsten Renqvist, SAK 1984, jämför bild sidan 134 Mailis Stensman: Torsten Renqvist, Stockholm 2002, jämför texter och bilder sidan 9ff

      Stockholms Auktionsverket
    • TORSTEN RENQVIST Sweden 1924-2007 Hand Signed T.R.
      Mar. 17, 2010

      TORSTEN RENQVIST Sweden 1924-2007 Hand Signed T.R.

      Est: kr2,000 - kr3,000

      TORSTEN RENQVIST Sweden 1924-2007 Hand Signed T.R. Bronze, height 19 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • TORSTEN RENQVIST född 1924 Abstrakt komposition
      Oct. 29, 2009

      TORSTEN RENQVIST född 1924 Abstrakt komposition

      Est: kr8,000 - kr10,000

      TORSTEN RENQVIST född 1924 Abstrakt komposition Signerad och daterad T.R. -55. Olja på duk uppfodrad på pannå, 46 x 33 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • TORSTEN RENQVIST 1924-2007 Vatten och moln
      Apr. 28, 2009

      TORSTEN RENQVIST 1924-2007 Vatten och moln

      Est: kr10,000 - kr12,000

      TORSTEN RENQVIST 1924-2007 Vatten och moln Signerad och daterad TR -59. Olja på pannå, 44 x 56 cm. Utförd i Överkalix 1959

      Stockholms Auktionsverket
    • Torsten Renqvist (1924-2007): Ohne Titel
      Mar. 27, 2009

      Torsten Renqvist (1924-2007): Ohne Titel

      Est: €90 - €120

      Torsten Renqvist (1924-2007): Ohne Titel 1955. Signiert und datiert unten rechts. Nummeriert unten links. Eines von 75 Exemplaren. An der linken Blattkante Riss ca. 0,5 cm, ansonsten insgesamt mit Gebrauchsspuren. Verso an der oberen Blattkante Reste von altem Graphikklebestreifen. Farbserigraphie auf Bütten. Measures: 50,2 × 62,2 cm.

      Doebele Kunstauktionen
    • TORSTEN RENQVIST 1924-2007 händer 7 delar
      Apr. 24, 2008

      TORSTEN RENQVIST 1924-2007 händer 7 delar

      Est: kr18,000 - kr20,000

      TORSTEN RENQVIST 1924-2007 händer 7 delar signerad, daterad och numrerad Torsten Renqvist -69, 14/30. Gjutjärn, 26 x 41,5 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • TORSTEN RENQVIST född 1924 mandorla signerad och
      Apr. 24, 2008

      TORSTEN RENQVIST född 1924 mandorla signerad och

      Est: kr10,000 - kr12,000

      TORSTEN RENQVIST född 1924 mandorla signerad och daterad TR 64. Olja på duk, 40,5 x 43 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • TORSTEN RENQVIST född 1924 nordkalotten signerad
      Apr. 24, 2008

      TORSTEN RENQVIST född 1924 nordkalotten signerad

      Est: kr10,000 - kr12,000

      TORSTEN RENQVIST född 1924 nordkalotten signerad och daterad T. R. -52. Olja på duk, 43 x 60 cm.

      Stockholms Auktionsverket
      Apr. 24, 2008

      Est: kr20,000 - kr25,000

      TORSTEN RENQVIST född 1924 mandorla signerad och daterad TR 64. Olja på duk, 140 x 165 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • TORSTEN RENQVIST fodd 1924 Kust Signerad och
      Nov. 01, 2007

      TORSTEN RENQVIST fodd 1924 Kust Signerad och

      Est: kr8,000 - kr10,000

      TORSTEN RENQVIST fodd 1924 Kust Signerad och daterad TR 58. Olja pa panna, 43 x 59 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • TORSTEN RENQVIST fodd 1924 Struts Signerad T.R.
      Nov. 01, 2007

      TORSTEN RENQVIST fodd 1924 Struts Signerad T.R.

      Est: kr35,000 - kr40,000

      TORSTEN RENQVIST fodd 1924 Struts Signerad T.R. Konststen, hojd 134 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • TORSTEN RENQVIST fodd 1924 Sov Signerad och
      Nov. 01, 2007

      TORSTEN RENQVIST fodd 1924 Sov Signerad och

      Est: kr8,000 - kr10,000

      TORSTEN RENQVIST fodd 1924 Sov Signerad och daterad T.R. -64. Olja pa duk, 49 x 57 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • TORSTEN RENQVIST fodd 1924 Komposition Signerad
      Nov. 01, 2007

      TORSTEN RENQVIST fodd 1924 Komposition Signerad

      Est: kr8,000 - kr10,000

      TORSTEN RENQVIST fodd 1924 Komposition Signerad och daterad T.R. -65. Olja pa duk fost pa panna, 43 x 51cm. Enligt uppgift pa etikett a tergo utstolld pa Moderna Museet.

      Stockholms Auktionsverket
    • TORSTEN RENQVIST fodd 1924 Spik Signerad och
      Nov. 01, 2007

      TORSTEN RENQVIST fodd 1924 Spik Signerad och

      Est: kr20,000 - kr25,000

      TORSTEN RENQVIST fodd 1924 Spik Signerad och daterad T. R. -50. Olja pa duk, 51x 71,5 cm. UTSToLLD: Torsten Renqvist, Moderna Museet, Stockholm 1974 Torsten Renqvist, Prins Eugens Waldemarsudde, Stockholm 1988, avbildad i katalogen Liljevalchs Konsthall, Stockholm 1994-95, avbildad i katalogen

      Stockholms Auktionsverket
    • TORSTEN RENQVIST fodd 1924 Landskap med fragment
      Nov. 01, 2007

      TORSTEN RENQVIST fodd 1924 Landskap med fragment

      Est: kr20,000 - kr25,000

      TORSTEN RENQVIST fodd 1924 Landskap med fragment Signerad och daterad T.R. -60. Collage/blandteknik pa duk, 120 x 100 cm. UTSToLLD: Torsten Renqvist-utstollningen, Konstakademien/Gummesons Konstgalleri, Stockholm 1963

      Stockholms Auktionsverket
    • TORSTEN RENQVIST 1924-2007 En ongels huvud
      Nov. 01, 2007

      TORSTEN RENQVIST 1924-2007 En ongels huvud

      Est: kr4,000 - kr5,000

      TORSTEN RENQVIST 1924-2007 En ongels huvud Signerad T.R., numrerad under sockeln 2/20. Guldpatinerad brons, hojd med svortad trosockel, 16,5 cm.

      Stockholms Auktionsverket