Ulrik Samuelson Sold at Auction Prices

    • Ulrik Samuelson, "Zia Vanster", 1960
      Nov. 16, 2018

      Ulrik Samuelson, "Zia Vanster", 1960

      Ulrik Samuelson (Swedish, b. 1935), "By Far", oil on canvas, signed lower right, signed, titled and dated in pen on back stretcher, slat frame, 22"h x 19.5"w (total)

      Millea Bros Ltd
    • Untitled
      Apr. 19, 2018

      Untitled

      Est: kr100,000 - kr150,000

      Signed US. Oil on canvas 98 x 100 cm.

      Bukowskis
    • Untitled
      Apr. 19, 2018

      Untitled

      Est: kr50,000 - kr60,000

      Signed US. Executed in the 1960's. Panel 45 x 68 cm.

      Bukowskis
    • Ulrik Samuelson Born 1935 Untitled. (d) Signed US.
      May. 14, 2013

      Ulrik Samuelson Born 1935 Untitled. (d) Signed US.

      Est: kr50,000 - kr70,000

      Ulrik Samuelson Born 1935 Untitled. (d) Signed US. Also signed Ulrik Samuelson and dated -00 on verso. Canvas 93 x 93 cm.

      Bukowskis
      May. 14, 2013

      Est: kr80,000 - kr100,000

      Ulrik Samuelson Born 1935 Untitled. (d) Signed US. Also signed Ulrik Samuelson and dated 1973 on verso. Oil and metal on glass, 61 x 61 cm.

      Bukowskis
    • Ulrik Samuelson Born 1935 Svarta Ögon / Black Ice.
      May. 14, 2013

      Ulrik Samuelson Born 1935 Svarta Ögon / Black Ice.

      Est: kr40,000 - kr50,000

      Ulrik Samuelson Born 1935 Svarta Ögon / Black Ice. (d) Signed Ulrik Samuelson and dated -08 on verso. Oil and metal on glass, 75 x 75 cm.

      Bukowskis
    • Ulrik Samuelson Born 1935 Untitled. (d) Signed
      May. 14, 2013

      Ulrik Samuelson Born 1935 Untitled. (d) Signed

      Est: kr50,000 - kr70,000

      Ulrik Samuelson Born 1935 Untitled. (d) Signed Ulrik Samuelson and dated 1966 on verso. Canvas and plastic flower 56 x 63.5 cm.

      Bukowskis
    • ULRIK SAMUELSON, född 1935, Sista skriket! / en
      Nov. 15, 2011

      ULRIK SAMUELSON, född 1935, Sista skriket! / en

      Est: kr1,000,000 - kr1,200,000

      Stockholms Auktionsverket
    • ULRIK SAMUELSON, född 1935, Nekroromantiskt
      Nov. 15, 2011

      ULRIK SAMUELSON, född 1935, Nekroromantiskt

      Est: kr100,000 - kr125,000

      Stockholms Auktionsverket
    • ULRIK SAMUELSSON född 1935 Blick stilla Signerad
      Sep. 21, 2011

      ULRIK SAMUELSSON född 1935 Blick stilla Signerad

      Est: kr60,000 - kr80,000

      ULRIK SAMUELSSON född 1935 Blick stilla Signerad US. Olja på duk, 96 x 70 cm. PROVENIENS Sveriges Allmäna Konstförening UTSTÄLLD Galerie Aronowitch, Stockholm 1993, katalognr 16 Sekelslut, Kalmar Konstmuseum 1999-2000

      Stockholms Auktionsverket
    • ULRIK SAMUELSON född 1935 Utan titel Signerad US
      May. 05, 2011

      ULRIK SAMUELSON född 1935 Utan titel Signerad US

      Est: kr40,000 - kr50,000

      ULRIK SAMUELSON född 1935 Utan titel Signerad US samt daterad på baksidan 1960. Olja på duk, 132 x 96 cm. PROVENIENS: Stockholms Auktionverk, Moderna Kvalitén, hösten 2006, nr 1154

      Stockholms Auktionsverket
    • ULRIK SAMUELSON född 1935 Bild Signerad och
      May. 05, 2011

      ULRIK SAMUELSON född 1935 Bild Signerad och

      Est: kr20,000 - kr25,000

      ULRIK SAMUELSON född 1935 Bild Signerad och numrerad Ulrik Samuelson 47/105. Lackerat trä, 30 x 21 cm. LITTERATUR: Douglas Feuk: Ulrik Samuelson, SAK publikation 106, jämför bild sidan 41

      Stockholms Auktionsverket
      May. 05, 2011

      Est: kr25,000 - kr30,000

      ULRIK SAMUELSON född 1935 Utan titel Signerad US samt daterad på baksidan 1963. Olja på duk, 29 x 36 cm. PROVENIENS: Stockholms Auktionsverk, Moderna Kvalitén, våren 2008, nr 1122

      Stockholms Auktionsverket
    • ULRIK SAMUELSON född 1935 Ur Nekromanti Signerad
      May. 05, 2011

      ULRIK SAMUELSON född 1935 Ur Nekromanti Signerad

      Est: kr300,000 - kr400,000

      ULRIK SAMUELSON född 1935 Ur Nekromanti Signerad och daterad på baksidan Ulrik Samuelson 1966. Assemblage - korrugerad plast och vita näckrosor av plast, 199,5 x 199,5 cm. LITTERATUR Douglas Feuk: Ulrik Samuelson, SAK 1997, sidorna 43-45, bild sidorna 44 och 48-49 Ulrik Samuelson - Second hand, Stockholm 1998, jämför interiörbild...

      Stockholms Auktionsverket
    • ULRIK SAMUELSON född 1935 Utan titel Signed U.S
      May. 05, 2011

      ULRIK SAMUELSON född 1935 Utan titel Signed U.S

      Est: kr125,000 - kr150,000

      ULRIK SAMUELSON född 1935 Utan titel Signed U.S samt signerad och daterad på baksidan Ulrik Samuelson -07. Olja på duk, 140 x 140 cm. PROVENIENS Galerie Aronowitsch, Stockholm

      Stockholms Auktionsverket
    • ULRIK SAMUELSON född 1935 Utan titel Signerad
      May. 05, 2011

      ULRIK SAMUELSON född 1935 Utan titel Signerad

      Est: kr40,000 - kr50,000

      ULRIK SAMUELSON född 1935 Utan titel Signerad Ulrik Samuelson samt daterad på baksidan 1962. Olja på duk, 132 x 139 cm. PROVENIENS: Galleri Björn Bengtsson, Varberg

      Stockholms Auktionsverket
      Oct. 27, 2010

      Est: kr20,000 - kr25,000

      ULRIK SAMUELSON född 1935 Utan titel Signerad Ulrik Samuelson samt signerad och daterad på baksidan Ulrik Samuelson 1962. Olja på duk, 51,5 x 42 cm. PROVENIENS Göteborgs Konstförening 1964 Göteborgs Auktionsverk 1976 UTSTÄLLD Göteborgs Konsthall 1964

      Stockholms Auktionsverket
    • ULRIK SAMUELSON född 1935 Panzar Dubbla Signerad
      Oct. 27, 2010

      ULRIK SAMUELSON född 1935 Panzar Dubbla Signerad

      Est: kr5,000 - kr6,000

      ULRIK SAMUELSON född 1935 Panzar Dubbla Signerad och numrerad Ulrik Samuelson 22/110. Blandteknik, höjd 64 cm. Multipel. Utförd 1969 PROVENIENS Multikonst, Konstmuseet, Göteborg 1970 LITTERATUR Douglas Feuk: Ulrik Samuelson, SAK 1997, jämför bild sidan 44

      Stockholms Auktionsverket
    • D - ULRIK SAMUELSON född 1935 Utan titel Signerad
      May. 03, 2010

      D - ULRIK SAMUELSON född 1935 Utan titel Signerad

      Est: kr12,000 - kr15,000

      D - ULRIK SAMUELSON född 1935 Utan titel Signerad Ulrik Samuelson. Olja på duk, 51 x 51 cm. PROVENIENS: Galleri MDA, Helsingborg

      Stockholms Auktionsverket
      May. 03, 2010

      Est: kr80,000 - kr120,000

      D - ULRIK SAMUELSON född 1935 Utan titel Signerad U.S samt signerad och daterad på baksidan Ulrik Samuelson -02. Olja på duk, 140 x 140 cm. PROVENIENS Galerie Leger, Malmö Alltsedan den legendariska utställningen Live Show tillsammans med Sivert Lindblom och Björn Lövin på Moderna Museet 1974, har Ulrik Samuelson haft en dominerande s...

      Stockholms Auktionsverket
    • ULRIK SAMUELSON född 1935 Cementstol Signerad US,
      Oct. 27, 2009

      ULRIK SAMUELSON född 1935 Cementstol Signerad US,

      Est: kr80,000 - kr100,000

      ULRIK SAMUELSON född 1935 Cementstol Signerad US, även signerad och daterad på baksidan -05. Olja på duk, 140 x 140 cm. PROVENIENS: Galleri Leger, Malmö

      Stockholms Auktionsverket
    • ULRIK SAMUELSON född 1935 Utan titel Signerad och
      Oct. 27, 2009

      ULRIK SAMUELSON född 1935 Utan titel Signerad och

      Est: kr30,000 - kr40,000

      ULRIK SAMUELSON född 1935 Utan titel Signerad och daterad på baksidan Ulrik Samuelson 1999. Olja och bladguld på glas infattat i svartlackerad ram, 53,5 x 63 cm. Med dedikation PROVENIENS: Gåva från konstnären till museimannen Gunnar Sandberg, Stockholm

      Stockholms Auktionsverket
    • ULRIK SAMUELSON född 1935 Utan titel Signerad U
      Apr. 29, 2009

      ULRIK SAMUELSON född 1935 Utan titel Signerad U

      Est: kr15,000 - kr18,000

      ULRIK SAMUELSON född 1935 Utan titel Signerad U Samuelson samt signerad och daterad på baksidan Ulrik Samuelson 1963. Olja på duk, 31 x 44 cm.

      Stockholms Auktionsverket
      Apr. 29, 2009

      Est: kr40,000 - kr50,000

      ULRIK SAMUELSON född 1935 Utan titel Signerad och daterad på spännramen Ulrik Samuelson 60-tal. Olja på duk, 132 x 138 cm.

      Stockholms Auktionsverket
      Oct. 31, 2008

      Est: kr60,000 - kr80,000

      Stockholms Auktionsverket
      Oct. 31, 2008

      Est: kr6,000 - kr8,000

      ULRIK SAMUELSON född 1935 Panzar Dubbla Signerad Ulrik Samuelson. Blandteknik, höjd 64 cm. Multipel. Utförd 1969 LITTERATUR: Douglas Feuk: Ulrik Samuelson, SAK 1997, jämför bild sidan 44

      Stockholms Auktionsverket
      Oct. 31, 2008

      Est: kr25,000 - kr30,000

      ULRIK SAMUELSON född 1935 Utan titel Signerad och daterad på baksidan Ulrik Samuelson 1963. Olja på duk, 65 x 65 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • ULRIK SAMUELSON fodd 1935 Utan titel Signerad och
      Nov. 02, 2007

      ULRIK SAMUELSON fodd 1935 Utan titel Signerad och

      Est: kr60,000 - kr70,000

      ULRIK SAMUELSON fodd 1935 Utan titel Signerad och daterad Ulrik Samuelson 1964. Olja pa duk, 135 x 125 cm.

      Stockholms Auktionsverket