Bertram Schmiterlöw Sold at Auction Prices

  • D - BERTRAM SCHMITERLÖW 1920-2002 Vilande träD -
    May. 06, 2010

    D - BERTRAM SCHMITERLÖW 1920-2002 Vilande träD -

    Est: kr40,000 - kr50,000

    D - BERTRAM SCHMITERLÖW 1920-2002 Vilande träD - Österskär Signerad Schmiterlöw. Olja på duk, 87 x 76 cm. Utförd 1978 PROVENIENS: Konstnärens familj UTSTÄLLD: Prins Eugens Waldemarsudde, Stockholm 2000 LITTERATUR: Bertram Schmiterlöw och Patrik Reuterswärd: Från mina två världar, Stockholm 1998, färgplansch sidan 75

    Stockholms Auktionsverket
  • D - BERTRAM SCHMITERLÖW 1920-2002 Belgisk kusin
    May. 06, 2010

    D - BERTRAM SCHMITERLÖW 1920-2002 Belgisk kusin

    Est: kr50,000 - kr60,000

    D - BERTRAM SCHMITERLÖW 1920-2002 Belgisk kusin Signerad Schmiterlöw. Olja på duk, 75 x 104 cm. PROVENIENS: Konstnärens familj Bertram Schmiterlöw föddes i Karlskrona och studerade under sin gymnasietid för konstnären G.T. Wallén i Leksand, sedermera också för Otte Sköld och på Konsthögskolan i Stockholm. På hösten 1945 flyttade han till...

    Stockholms Auktionsverket
  • BERTRAM SCHMITERLÖW 1920-2002 plaza Mayor Jujuy
    Apr. 24, 2008

    BERTRAM SCHMITERLÖW 1920-2002 plaza Mayor Jujuy

    Est: kr18,000 - kr20,000

    BERTRAM SCHMITERLÖW 1920-2002 plaza Mayor Jujuy signerad och daterad Schmiterlöw Jujuy -85. Akvarell på papper, 44,5 x 36,5 cm. lITTERATUR: Bertram Schmiterlöw och Patrik Reuterswärd: Från mina två världar, Stockholm 1998, jämför färgplansch på sidan 82. Denna målning, utförd 1987, såldes på Stockholms Auktionsverks Moderna Kvalitetsa...

    Stockholms Auktionsverket
  • BERTRAM SCHMITERLÖW 1920-2002 badande signerad
    Apr. 24, 2008

    BERTRAM SCHMITERLÖW 1920-2002 badande signerad

    Est: kr50,000 - kr60,000

    BERTRAM SCHMITERLÖW 1920-2002 badande signerad Schmiterlöw. Olja på duk, 86 x 75,5 cm. utförd 1967 lITTERATUR: Bertram Schmiterlöw och Patrik Reuterswärd: Från mina två världar, Stockholm 1998, färgplansch på sidan 44.

    Stockholms Auktionsverket