Esaias Thorén Sold at Auction Prices

      • Esaias Thoren, gouache on paper, 1929
        May. 17, 2023

        Esaias Thoren, gouache on paper, 1929

        Est: $1,200 - $1,800

        Esaias Thoren (Swedish, 1901-1981), Cubist Double Portrait, signed and dated lower left, information in Swedish verso, matted and framed under plexiglass, 6"h x 5"w (sight), 12.5"h x 11.5"w (frame)

        Millea Bros Ltd
      • THORÉN, ESAIAS THEODOR: Seestück mit Felsen und Dampfschiff.
        May. 12, 2023

        THORÉN, ESAIAS THEODOR: Seestück mit Felsen und Dampfschiff.

        Est: CHF1,400 - CHF2,200

        THORÉN, ESAIAS THEODOR (Halmstad 1901 - 1981) : Seestück mit Felsen und Dampfschiff; Öl auf Hartplatte; 33x41 cm; sig. u. dat. (19)46 u.r.

      • Esaias Thorén (Swedish, 1901-1981)
        Dec. 13, 2022

        Esaias Thorén (Swedish, 1901-1981)

        Est: £100 - £150

        Esaias Thorén (Swedish, 1901-1981) Esaias Thorén (Swedish, 1901-1981) Abstract composition with a dove and nude colour lithograph, signed and dated 'Esaias Thorén 66', numbered 6/360 40 x 56cm

        Sworders
        Oct. 25, 2022

        Est: £150 - £200

        Esaias Thorén (Swedish, 1901-1981) ▴ Esaias Thorén (Swedish, 1901-1981) Abstract composition with a dove and nude colour lithograph, signed and dated 'Esaias Thorén 66', numbered 6/360 40 x 56cm

        Sworders
      • Esaias Thoren (1901-1981): Janus-motiv
        Jul. 16, 2020

        Esaias Thoren (1901-1981): Janus-motiv

        Est: $2,000 - $4,000

        Oil on masonite, 1955, signed 'E. Thoren' and dated lower right. 18 x 15 in., 26 x 23 in. (frame). Sold Bukowski, Stockholm, April 27, 1998, Lot 76.

        STAIR
      • Esaias Thoren (1901-1981): Skalar Mot Grabla Fond
        Jul. 16, 2020

        Esaias Thoren (1901-1981): Skalar Mot Grabla Fond

        Est: $2,000 - $4,000

        Oil on masonite, c. 1950, signed 'E. Thoren' lower left. 15 x 18 in., 22 x 25 in. (frame). Sold Bukowski, Stockholm, April 27, 1998, Lot 75.

        STAIR
      • Esaias Thoren (1901-1981): Damen vpa Stranden
        Jul. 16, 2020

        Esaias Thoren (1901-1981): Damen vpa Stranden

        Est: $2,000 - $4,000

        Gouache on paper, 1933, signed 'E. Thoren' and dated lower left. 12 1/2 x 20 in. (sight), 21 1/2 x 29 in. (frame). Note: Esaias Thoren was part of one of many creative alliances that worked in a Surrealist style or grew out of Surrelaist idealogies in the 1930s. He worked with a group of Scandinavian artists who called themselves the Halmstad Group which loosely formed in Halmstad, Denmark around 1929. Other members of the group included Sven Johnson, Waldemar Lorentzon, brothers Axel and Erik Olson. Jonson and Thoren had lived together in Paris in 1926, where they came in contact with the creative explosion happening on the continent. Under this influence, the Halmstad Group worked in a Cubist style but were also influence by the post-Cubist movements, namely Purism and Concretism. In the mid-1930s, the Halmstad Group moved towards Surrealism, though several of them, including Esaias Thoren, would revisit post-Cubism later in their careers. Sold Bukowski, Stockholm, April 27, 1998, Lot 14.

        STAIR
      • Esaias Thoren (Swedish, 1901-1981) Höstlöv
        Mar. 18, 2020

        Esaias Thoren (Swedish, 1901-1981) Höstlöv

        Est: £500 - £700

        Esaias Thoren (Swedish, 1901-1981) Höstlöv signed 'E.THORÉN' (lower right) oil on board 26.6 x 36.8cm (10 1/2 x 14 1/2in). For further information on this lot please visit the Bonhams website

      • Esaias Thorén (Swedish, 1901–1981) Skull of a cow
        Aug. 04, 2017

        Esaias Thorén (Swedish, 1901–1981) Skull of a cow

        Est: $3,500 - $4,200

        A great painting on board painting of a Cow's Skull by artist Esaias Thorén (Swedish, 1901–1981) signed: bottom right corner of the artwork

        Antique Empire
      • THOREN Esaias 1901-1981
        Jun. 28, 2017

        THOREN Esaias 1901-1981

        Est: €300 - €400

        THOREN Esaias 1901-1981 Porcelain plate monogrammed and stamp on reverse diam : 26,5 cm

        The Bru Sale Gallery
      • THOREN Esaias Esaias 1901-1981
        May. 03, 2017

        THOREN Esaias Esaias 1901-1981

        Est: €300 - €400

        Porcelain plate monogrammed and stamp on reverse diam : 26,5 cm

        The Bru Sale Gallery
      • THOREN Esaias 1901-1981
        Mar. 01, 2017

        THOREN Esaias 1901-1981

        Est: €300 - €400

        The Bru Sale Gallery
      • Esaias Thorén 1901-1981. Surrealistisk komposition
        Jun. 12, 2013

        Esaias Thorén 1901-1981. Surrealistisk komposition

        Est: kr15,000 - kr18,000

        Esaias Thorén 1901-1981. Surrealistisk komposition med figurer. Signerad E. Thorén. Olja på pannå, 60 x 73. English Text: Signed E. Thorén. Oil on panel, 60 x 73 cm.

        Auktionskammare Uppsala
      • ESAIAS THORÉN, 1901-1981 Surealistiskt kustmotiv.
        May. 18, 2013

        ESAIAS THORÉN, 1901-1981 Surealistiskt kustmotiv.

        Est: - kr10,000

        ESAIAS THORÉN, 1901-1981 Surealistiskt kustmotiv. Signerad och daterad -77. Olja på pannå, 33x41 cm. (D).

        Crafoord Auktioner
      • ESAIAS THORÉN 1901-1981 Oljemålning på pannå
        May. 11, 2013

        ESAIAS THORÉN 1901-1981 Oljemålning på pannå

        ESAIAS THORÉN 1901-1981 Oljemålning på pannå Surrealistisk komposition Signerad och daterad -68 38 x 46 cm 5% Resale royalty will be added to this lot if it exceeds 2225

        Skanes Action House
      • Esaias Thorén, Surrealistiskt landskap ESAIAS
        Apr. 25, 2013

        Esaias Thorén, Surrealistiskt landskap ESAIAS

        Est: kr12,000 - kr15,000

        Esaias Thorén, Surrealistiskt landskap ESAIAS THORÉN 1901-1981 Surrealistiskt landskap Signerad och daterad E. Thorén 1933. Gouache på kartong, 34 x 39 cm. PROVENIENS: Enligt uppgift inköpt av nuvarande ägares

        Stockholms Auktionsverket
      • Esaias Thorén, Triangelns sol ESAIAS THORÉN
        Apr. 25, 2013

        Esaias Thorén, Triangelns sol ESAIAS THORÉN

        Est: kr25,000 - kr30,000

        Esaias Thorén, Triangelns sol ESAIAS THORÉN 1901-1981 Triangelns sol Signerad E. Thorén. Olja på pannå, 92 x 73 cm.

        Stockholms Auktionsverket
      • Esaias Thorén, Abstrakt ESAIAS THORÉN 1901-1981
        Apr. 25, 2013

        Esaias Thorén, Abstrakt ESAIAS THORÉN 1901-1981

        Est: kr25,000 - kr30,000

        Esaias Thorén, Abstrakt ESAIAS THORÉN 1901-1981 Abstrakt Signerad och daterad E. Thorén -79. Olja på pannå, 72 x 59 cm. PROVENIENS: Beijers Auktioner, Moderna, hösten 1988, katalognr 395

        Stockholms Auktionsverket
      • Esaias Thorén, Figurkomposition ESAIAS THORÉN
        Apr. 25, 2013

        Esaias Thorén, Figurkomposition ESAIAS THORÉN

        Est: kr20,000 - kr25,000

        Esaias Thorén, Figurkomposition ESAIAS THORÉN 1901-1981 Figurkomposition Signerad och daterad E. Thorén -71. Olja på pannå, 46 x 55 cm.

        Stockholms Auktionsverket
      • Esaias Thorén, Surrealistisk komposition ESAIAS
        Apr. 25, 2013

        Esaias Thorén, Surrealistisk komposition ESAIAS

        Est: kr20,000 - kr25,000

        Esaias Thorén, Surrealistisk komposition ESAIAS THORÉN 1901-1981 Surrealistisk komposition Signerad E. Thorén. Olja på pannå, 43 x 58 cm. PROVENIENS: Nordic Fine Art, Stockholm

        Stockholms Auktionsverket
      • Esaias Thorén, Den lilla människan ESAIAS THORÉN
        Apr. 25, 2013

        Esaias Thorén, Den lilla människan ESAIAS THORÉN

        Est: kr25,000 - kr30,000

        Esaias Thorén, Den lilla människan ESAIAS THORÉN 1901-1981 Den lilla människan Signerad och daterad E. Thorén 1945. Olja på pannå, 73 x 60 cm. PROVENIENS: Färg och Form, Stockholm - inköpt

        Stockholms Auktionsverket
      • Esaias Thorén, Ögonklippan ESAIAS THORÉN 1901-1981
        Apr. 25, 2013

        Esaias Thorén, Ögonklippan ESAIAS THORÉN 1901-1981

        Est: kr20,000 - kr25,000

        Esaias Thorén, Ögonklippan ESAIAS THORÉN 1901-1981 Ögonklippan Signerad E. Thorén. Olja på pannå, 38 x 46 cm.

        Stockholms Auktionsverket
      • Esaias Thorén, Röd fisk ESAIAS THORÉN 1901-1981
        Apr. 25, 2013

        Esaias Thorén, Röd fisk ESAIAS THORÉN 1901-1981

        Est: kr15,000 - kr18,000

        Esaias Thorén, Röd fisk ESAIAS THORÉN 1901-1981 Röd fisk Signerad E. Thorén. Olja på pannå, 46 x 55 cm. PROVENIENS: Bukowski Auktioner, Moderna, auktion 493, hösten 1994, katalognr 73

        Stockholms Auktionsverket
      • Esaias Thorén, Diktaren ESAIAS THORÉN 1901-1981
        Apr. 25, 2013

        Esaias Thorén, Diktaren ESAIAS THORÉN 1901-1981

        Est: kr30,000 - kr40,000

        Esaias Thorén, Diktaren ESAIAS THORÉN 1901-1981 Diktaren Signerad och daterad E. Thorén -35. Olja på pannå, 54 x 65 cm. PROVENIENS: Tidigare i konstnären Sven Jonsons samling

        Stockholms Auktionsverket
      • Esaias Thorén, Konduktör ESAIAS THORÉN 1901-1981
        Apr. 25, 2013

        Esaias Thorén, Konduktör ESAIAS THORÉN 1901-1981

        Est: kr30,000 - kr40,000

        Esaias Thorén, Konduktör ESAIAS THORÉN 1901-1981 Konduktör Signerad ETH. Gouache på papper, 14,5 x 10,5 cm. PROVENIENS: Nordic Fine Art, Stockholm

        Stockholms Auktionsverket
      • Esaias Thorén, Komposition ESAIAS THORÉN 1901-1981
        Apr. 25, 2013

        Esaias Thorén, Komposition ESAIAS THORÉN 1901-1981

        Est: kr25,000 - kr30,000

        Esaias Thorén, Komposition ESAIAS THORÉN 1901-1981 Komposition Signerad E. Th. Blandteknik på papper, 19 x 12 cm.

        Stockholms Auktionsverket
      • Esaias Thorén 1901-1981. Fruktstilleben. Signerad
        Jan. 29, 2013

        Esaias Thorén 1901-1981. Fruktstilleben. Signerad

        Est: kr4,000 - kr6,000

        Esaias Thorén 1901-1981. Fruktstilleben. Signerad E.Thorén. Olja på pannå, 23,5 x 32,5.

        Auktionskammare Uppsala
      • Esaias Thorén, Konstruktion VIII ESAIAS THORÉN
        Apr. 25, 2012

        Esaias Thorén, Konstruktion VIII ESAIAS THORÉN

        Est: kr80,000 - kr100,000

        Stockholms Auktionsverket
      • Esaias Thorén, Speglingar ESAIAS THORÉN 1901-1981
        Apr. 25, 2012

        Esaias Thorén, Speglingar ESAIAS THORÉN 1901-1981

        Est: kr12,000 - kr15,000

        Esaias Thorén, Speglingar ESAIAS THORÉN 1901-1981 Speglingar Signerad E. Thorén. Gouache på papper, 31 x 41 cm. UTSTÄLLD: Akvareller och gouacher, Riksförbundet för bildande konst, utställning 193, 1958

        Stockholms Auktionsverket
      • Esaias Thorén 1901-1981. Röd komposition. Signerad
        Mar. 27, 2012

        Esaias Thorén 1901-1981. Röd komposition. Signerad

        Est: kr5,000 - kr6,000

        Auktionskammare Uppsala
      • Esaias Thorén 1901-1981. Surrealistisk
        Mar. 26, 2012

        Esaias Thorén 1901-1981. Surrealistisk

        Est: kr2,000 - kr3,000

        Auktionskammare Uppsala
      • Esaias Thorén 1901-1981. "Fiskar från okänt
        Jan. 31, 2012

        Esaias Thorén 1901-1981. "Fiskar från okänt

        Est: kr3,000 - kr5,000

        Auktionskammare Uppsala
      • Esaias Thorén 1901-1981. Ansikte mot röd fond.
        Jan. 31, 2012

        Esaias Thorén 1901-1981. Ansikte mot röd fond.

        Est: kr5,000 - kr7,000

        Auktionskammare Uppsala
      • Esaias Thorén 1901-1981. Fiskar. Signerad E
        Jan. 31, 2012

        Esaias Thorén 1901-1981. Fiskar. Signerad E

        Est: kr5,000 - kr7,000

        Esaias Thorén 1901-1981. Fiskar. Signerad E Thorén. Olja på pannå, 39 x 46.

        Auktionskammare Uppsala
        Jan. 31, 2012

        Est: kr4,000 - kr6,000

        Auktionskammare Uppsala
      • Esaias Thorén 1901-1981 oljemålning på pannå,
        Dec. 18, 2011

        Esaias Thorén 1901-1981 oljemålning på pannå,

        Est: - kr6,000

        Esaias Thorén 1901-1981 oljemålning på pannå, surrealistiskt motiv, sign-60, 26x21

        Västra Auktionsverket
        Dec. 18, 2011

        Est: - kr7,000

        Esaias Thorén 1901-1981 oljemålning på pannå, surrealistiskt motiv, sign, 45x25

        Västra Auktionsverket
      • Esaias Thorén 1901-1981. "Torso och klippor".
        Aug. 29, 2011

        Esaias Thorén 1901-1981. "Torso och klippor".

        Est: kr6,000 - kr8,000

        Auktionskammare Uppsala
      • Esaias Thorén 1901-1981. Stilleben med fiskar.
        Aug. 29, 2011

        Esaias Thorén 1901-1981. Stilleben med fiskar.

        Est: kr6,000 - kr8,000

        Auktionskammare Uppsala
      • D - ESAIAS THORÉN 1901-1981 Relief Signerad E.
        Apr. 13, 2011

        D - ESAIAS THORÉN 1901-1981 Relief Signerad E.

        Est: kr10,000 - kr12,000

        D - ESAIAS THORÉN 1901-1981 Relief Signerad E. Thorén. Formgjuten stenmassa, 49 x 36 cm. Utförd 1930 LITTERATUR: Folke Holmér, Erik Lindegren, Egon Östlund: Halmstadgruppen 50 år, Stockholm 1947, jämför plansch 95

        Stockholms Auktionsverket
      • D - ESAIAS THORÉN 1901-1981 Ny vår Signerad och
        Apr. 13, 2011

        D - ESAIAS THORÉN 1901-1981 Ny vår Signerad och

        Est: kr125,000 - kr150,000

        D - ESAIAS THORÉN 1901-1981 Ny vår Signerad och daterad E. Thorén 1940. Olja på duk, 91,5 x 73 cm. UTSTÄLLD Halmstadgruppen 60 år, Liljevalchs Konsthall, Stockholm 1989, katalognr 396, nr 406

        Stockholms Auktionsverket
      • D - ESAIAS THORÉN 1901-1981 Plangeometrisk
        Apr. 13, 2011

        D - ESAIAS THORÉN 1901-1981 Plangeometrisk

        Est: kr40,000 - kr50,000

        D - ESAIAS THORÉN 1901-1981 Plangeometrisk komposition Signerad E. Thorén. Olja på pannå, 61 x 50 cm.

        Stockholms Auktionsverket
      • D - ESAIAS THORÉN 1901-1981 Dansöser Signerad och
        Apr. 13, 2011

        D - ESAIAS THORÉN 1901-1981 Dansöser Signerad och

        Est: kr40,000 - kr50,000

        D - ESAIAS THORÉN 1901-1981 Dansöser Signerad och daterad E. Th. 1931. Gouache på papp, 16 x 9,5 cm. Motivet föreligger som skiss utförd i Paris 1926-27 samt som oljemålning utförd 1930 LITTERATUR: Bukowskis Auktioner, Moderna, Stockholm våren 2004, jämför snarlik oljemålning, Dansöser, daterad 1930, katalognr 16

        Stockholms Auktionsverket
      • D - ESAIAS THORÉN 1901-1981 Afton Signerad och
        Apr. 13, 2011

        D - ESAIAS THORÉN 1901-1981 Afton Signerad och

        Est: kr20,000 - kr30,000

        D - ESAIAS THORÉN 1901-1981 Afton Signerad och daterad E. Thorén 1943. Olja på duk, 36 x 50 cm.

        Stockholms Auktionsverket
      • D - ESAIAS THORÉN 1901-1981 På stranden Signerad
        Apr. 13, 2011

        D - ESAIAS THORÉN 1901-1981 På stranden Signerad

        Est: kr100,000 - kr125,000

        D - ESAIAS THORÉN 1901-1981 På stranden Signerad och daterad E. Thorén 1934. Olja på pannå, 60 x 73 cm. PROVENIENS Konstnärens släkt LITTERATUR Folke Holmér, Erik Lindegren, Egon Östlund: Halmstadgruppen 50 år, Stockholm 1947, jämför färgplansch 105 Esaias Thorén var den mest spontane av Halmstadgruppens medlemmar. Han lyssnad...

        Stockholms Auktionsverket
      • D - ESAIAS THORÉN 1901-1981 Snäckor och sjöstjärna
        Apr. 13, 2011

        D - ESAIAS THORÉN 1901-1981 Snäckor och sjöstjärna

        Est: kr15,000 - kr20,000

        D - ESAIAS THORÉN 1901-1981 Snäckor och sjöstjärna Signerad och daterad E. Thorén 1949. Gouache på papper, 25,5 x 33 cm.

        Stockholms Auktionsverket
      • D - ESAIAS THORÉN 1901-1981 Gul och lila bladform
        Apr. 13, 2011

        D - ESAIAS THORÉN 1901-1981 Gul och lila bladform

        Est: kr200,000 - kr250,000

        D - ESAIAS THORÉN 1901-1981 Gul och lila bladform Signerad och daterad E. Thorén 1931. Olja på pannå, 55 x 85 cm. PROVENIENS Konstnärens släkt I Halmstad öppnar 1927 EsaiasThorén och kamraten Sven Jonson Modern Reklam en kombinerad reklamateljé och målarskola. Här samlas på kvällarna målare, journalister och musiker för att diskute...

        Stockholms Auktionsverket
      • THORÉN, Esaias (1901-1981): Kvinna, signerad
        Mar. 21, 2011

        THORÉN, Esaias (1901-1981): Kvinna, signerad

        Est: - kr1,500

        THORÉN, Esaias (1901-1981): Kvinna, signerad Esaias Thorén -57, 3/10, litografi, 46x37, OLJEMÅLNING, oidentifierad konstnär, interiör, 46x55

        Stockholms Auktionsverket