Ulla Torstensdotter Waller-Lindberg Sold at Auction Prices

          • Ulla Torstensdotter Waller-Lindberg, Sweden (1916-1996), Spring 1978, Silkscreen ed. 155/275
            Jul. 28, 2024

            Ulla Torstensdotter Waller-Lindberg, Sweden (1916-1996), Spring 1978, Silkscreen ed. 155/275

            Est: $100 - $120

            Ulla Torstensdotter Waller-Lindberg Sweden (1916-1996) Spring 1978 Silkscreen ed. 155/275 Signed & dated lower margin

            Theodore Bruce Auctioneers & Valuers
          • Stig Lindberg, Coffee table
            May. 29, 2024

            Stig Lindberg, Coffee table

            Stig Lindberg Coffee table Nordiska Kompaniet Verkstader Sweden, 1953 oak, enameled steel, brass 18.5 h x 49.125 w x 21.5 d in (47 x 125 x 55 cm) Incised signature to corner of inset top panel 'Stig L. 53'. Metal distributor's label to underside 'Illums Bolighus Kobenhavn'. Stamped manufacturer's mark to underside '579-057'. This work will ship from Chicago, Illinois.

            Wright
          • Stig Lindberg, Vase
            Apr. 13, 2023

            Stig Lindberg, Vase

            Stig Lindberg Vase Gustavsberg Sweden, 1968 oxblood-glazed stoneware 8.5 h x 4.5 dia in (22 x 11 cm) Incised signature and manufacturer's mark to underside 'Stig L'. This work will ship from Lambertville, New Jersey.

            Rago Arts and Auction Center
          • Stig Lindberg, Vase
            Apr. 13, 2023

            Stig Lindberg, Vase

            Stig Lindberg Vase Gustavsberg Sweden, 1968 glazed stoneware 8.75 h x 3.25 dia in (22 x 8 cm) Incised signature and manufacturer's mark to underside 'Stig L'. This work will ship from Lambertville, New Jersey.

            Rago Arts and Auction Center
          • Stig Lindberg, Vase
            Nov. 22, 2022

            Stig Lindberg, Vase

            Stig Lindberg Vase Gustavsberg Sweden, 1970 glazed stoneware 8.5 h × 6 dia in (22 × 15 cm) Incised signature and manufacturer's mark to underside 'Stig L'. This work will ship from Rago in Lambertville, New Jersey.

            Wright
          • LEUCHTENKORPUS/ FIGUR,
            Jul. 30, 2022

            LEUCHTENKORPUS/ FIGUR,

            LEUCHTENKORPUS/ FIGUR, Glasbläserei Schmid/ Lindberg, Design Karl Schmid (*22.1.1955), Kugelfisch, opakes Glas, lüsterfarbene Glasur mit entspr. Pulveraufschmelzungen, angesetzte Flossen und Augen, Ritzsignatur und datiert (19)96, 20,5 x 24,5 cm

            zeitGenossen Antiquitäten - Kunst - Design
          • Niels Lindberg (1886-1974) Landskab fra østfyn med poppeltræer, olie på lærred, sign. og dater
            Mar. 05, 2022

            Niels Lindberg (1886-1974) Landskab fra østfyn med poppeltræer, olie på lærred, sign. og dater

            Est: kr500 - kr1,000

            Niels Lindberg (1886-1974) Landskab fra østfyn med poppeltræer, olie på lærred, sign. og dateret 1968, 48 x 64/CD

            Svendborg Auktionerne ApS
          • vase 'Reptil', Stig Lindberg for Gustavsberg, Sweden
            Dec. 29, 2020

            vase 'Reptil', Stig Lindberg for Gustavsberg, Sweden

            Est: €40 - €500

            vase 'Reptil', Stig Lindberg for Gustavsberg, Sweden, 1953, ceramic with scales decor and blue glaze, H.approx. 18 cm, on base impressed mark Gustavsberg . German Description: Vase 'Reptil', Stig Lindberg für Gustavsberg, Schweden, 1953, Keramik mit Schuppendekor und blauer Glasur, H.ca. 18 cm, am Boden Pressmarke Gustavsberg

            Sep. 26, 2020

            Est: €460 - €920

          • Tryck på sammet. Stig Lindberg.
            Jun. 18, 2016

            Tryck på sammet. Stig Lindberg.

            Est: - kr3,000

            Tryck på sammet. Stig Lindberg. 'Livets träd'. Formgivet för NKs textilkammare 1954. 220X130 cm.

            Crafoord Auktioner
          • OTTO LINDBERG MARITIME PAINTING 1923
            Jan. 25, 2015

            OTTO LINDBERG MARITIME PAINTING 1923

            LINDBERG, Otto, (Swedish, 1880-1955): Maritime Scene with Clipper Ship and Steamship, Oil/Canvas, 14" x 23 1/4", signed lower right and dated 1923, framed, 17 1/2" x 27".

            Burchard Galleries Inc
          • i) Stig Lindberg for Gustavsberg Sweden
            Aug. 21, 2013

            i) Stig Lindberg for Gustavsberg Sweden

            Est: $300 - $600

            i) Stig Lindberg for Gustavsberg Sweden 'Reptil' - Reptile series, first designed 1952 Glazed ceramic, design number 264 Length: 31.6cm ii) Gunnar Nylund for Rorstrand Sweden 'Rialto', Mid 20th century Glazed ceramic Length: 34.5cm

            McKenzies Auctioneers
          • A Stig Lindberg stoneware figure of a horse,
            May. 14, 2013

            A Stig Lindberg stoneware figure of a horse,

            Est: kr6,000 - kr8,000

            A Stig Lindberg stoneware figure of a horse, 'Springare', Gustavsberg Studio 1952-72. Length 28 cm, height 26 cm.

            Bukowskis
          • Lindberg, Stig för Gustavsberg, väggrelief,
            Mar. 28, 2013

            Lindberg, Stig för Gustavsberg, väggrelief,

            Lindberg, Stig för Gustavsberg, väggrelief, chamotterat och glaserat stengods, man och kvinna, utf 1968, sign, 29 x 21 cm, obet nagg

            Hallands Auktionsverk
            Feb. 28, 2013

            Lindberg, Stig för Gustavsberg, väggrelief, chamotterat och glaserat stengods, man och kvinna, utf 1968, sign, 29 x 21 cm

            Hallands Auktionsverk
          • VAS - STIG LINDBERG. Oval med hänklar. Dekor i
            Dec. 01, 2012

            VAS - STIG LINDBERG. Oval med hänklar. Dekor i

            Est: - kr4,000

            VAS - STIG LINDBERG. Oval med hänklar. Dekor i relief med knoppar. Glaserad i rödbrunt och mörkbrunt. Signerad Stig Lindberg Gustavsberg Studio 1970. Höjd 33 cm. (D).

            Crafoord Auktioner
          • VAS - STIG LINDBERG. "Stengods. Utdragen äggform.
            Dec. 01, 2012

            VAS - STIG LINDBERG. "Stengods. Utdragen äggform.

            Est: - kr2,000

            VAS - STIG LINDBERG. "Stengods. Utdragen äggform. Glaserad i blå/grönstrimmig harpälsglasyr. Signerad Stig Lindberg Gustavsberg Studio. 1969. Höjd. 28,5 cm. (D)."

            Crafoord Auktioner
          • Lindberg, Stig för Gustafsberg, askfat stengods
            Oct. 25, 2012

            Lindberg, Stig för Gustafsberg, askfat stengods

            Lindberg, Stig för Gustafsberg, askfat stengods 'Domino' dekor i svart och vitt, ritat till Hemutställningen 1955 i Helsingborg (H55), 15 x 15 cm

            Hallands Auktionsverk
          • Lindberg, Stig för Gustavsberg, skålfat, stengods
            Mar. 29, 2012

            Lindberg, Stig för Gustavsberg, skålfat, stengods

            Lindberg, Stig för Gustavsberg, skålfat, stengods med vit Cararraglasyr, 'Veckla', tillv 1953-64, l 16 cm, litt: avb sid 174 Tusenkonstnären Stig Lindberg

            Hallands Auktionsverk
          • Lindberg, Stig för Gustavsberg, 4 del brunglaserat
            Nov. 24, 2011

            Lindberg, Stig för Gustavsberg, 4 del brunglaserat

            Lindberg, Stig för Gustavsberg, 4 del brunglaserat stengods, Terma, Terma designades för Helsingborgsutställningen 1955, thekannan med rottinghandtag

            Hallands Auktionsverk
            Oct. 27, 2011

            Lindberg, Stig för Gustavsberg, 4 del brunglaserat stengods, Terma, Terma designades för Helsingborgsutställningen 1955, thekannan med def rottinghandtag

            Hallands Auktionsverk
          • Lindberg, Stig för Gustavsberg, vas, stengods med
            Oct. 27, 2011

            Lindberg, Stig för Gustavsberg, vas, stengods med

            Lindberg, Stig för Gustavsberg, vas, stengods med vit Cararraglasyr, 'Pungo', tillv 1953-64, h 20 cm, säljes till förmån för Amnesty, obetydlig mynningsnagg

            Hallands Auktionsverk
            Oct. 27, 2011

            Lindberg, Stig för Gustavsberg, vas, stengods med vit Cararraglasyr, 'Pungo', tillv 1953-64, h 20cm

            Hallands Auktionsverk
            Sep. 29, 2011

            Hallands Auktionsverk
            Sep. 29, 2011

            Hallands Auktionsverk
            Sep. 29, 2011

            Hallands Auktionsverk
            Sep. 29, 2011

            Hallands Auktionsverk
            Jun. 30, 2011

            Lindberg, Stig för Gustavsberg, skålfat, stengods med vit Cararraglasyr, 'Veckla', tillv 1953-64, l 26 cm, litt: avb sid 174 Tusenkonstnären Stig Lindberg, möjl senare dekor

            Hallands Auktionsverk
          • Stig Lindberg vase
            May. 12, 2011

            Stig Lindberg vase

            Stig Lindberg vase Gustavsberg Sweden, 1968 glazed stoneware 9 w x 7 d x 16 h inches Incised signature and studio mark to underside: [Stig L]. Signed with partial decal manufacturer's label to underside: [Gustavsberg Sweden].

            Wright
          • Stig Lindberg vase
            May. 12, 2011

            Stig Lindberg vase

            Stig Lindberg vase Gustavsberg Sweden, 1967 glazed stoneware 2.25 w x 2 d x 3.5 h inches Incised signature and studio mark to underside: [Stig L].

            Wright
          • Stig Lindberg vase
            May. 12, 2011

            Stig Lindberg vase

            Stig Lindberg vase Gustavsberg Sweden, c. 1955 glazed stoneware 4 dia x 9 h inches Incised signature and studio mark to underside: [Stig L].

            Wright
          • Stig Lindberg vase
            May. 12, 2011

            Stig Lindberg vase

            Stig Lindberg vase Gustavsberg Sweden, 1970 glazed stoneware 10 w x 10 d x 6.25 h inches Incised signature and studio mark to underside: [Stig L].

            Wright
          • Stig Lindberg vase
            May. 12, 2011

            Stig Lindberg vase

            Stig Lindberg vase Gustavsberg Sweden, 1967 glazed stoneware 4.75 w x 4.75 d x 7 h inches Incised signature and studio mark to underside: [Stig L]. Signed with impressed manufacturer's mark to underside: [Gustavsberg].

            Wright
          • Stig Lindberg vase
            May. 12, 2011

            Stig Lindberg vase

            Stig Lindberg vase Gustavsberg Sweden, 1968 glazed stoneware 5.25 w x 4 d x 6.5 h inches Incised signature and studio mark to underside: [Stig L].

            Wright
            Apr. 28, 2011

            Lindberg, Stig för Gustafsberg, askfat stengods 'Domino' dekor i svart och vitt, ritat till Hemuställningen 1955 i Helsingborg (H55), 20 x 20 cm

            Hallands Auktionsverk
            Apr. 28, 2011

            Lindberg, Stig för Gustafsberg, askfat stengods 'Domino' dekor i svart och vitt, ritat till Hemuställningen 1955 i Helsingborg (H55), 20 x 20 cm, nagg

            Hallands Auktionsverk
          • Jonson, Erik & Lindberg. Harald. Leva i skärgård.
            Apr. 07, 2011

            Jonson, Erik & Lindberg. Harald. Leva i skärgård.

            Est: - kr800

            Jonson, Erik & Lindberg. Harald. Leva i skärgård. Med signerad kolorerad litografi av Harald Lindberg och andra illustrationer. KF:s Bokförlag, Stockholm, 1954. 4:o i ett blått dekorerat skinnband med helt guldsnitt och inre förgyllda denteller. Kassett. Numrerad upplaga tryckt i 300 ex. Även signerad av författaren: 'Med skärgårdshälsning. Erik Jonson.'

            Crafoord Auktioner
          • Lindberg, Stig för Gustavsberg, kaffekoppar med
            Mar. 31, 2011

            Lindberg, Stig för Gustavsberg, kaffekoppar med

            Lindberg, Stig för Gustavsberg, kaffekoppar med fat, Ada ebl uppg design 1970

            Hallands Auktionsverk
            Jan. 27, 2011

            Lindberg, Stig för Gustafsberg, askfat stengods 'Domino' dekor i svart och vitt, ritat till Hemuställningen 1955 i Helsingborg (H55), 15 x 15 cm, smärre nagg

            Hallands Auktionsverk
          • Kit makers catalogues: large selection including
            Jan. 22, 2011

            Kit makers catalogues: large selection including

            Est: £40 - £60

            Kit makers catalogues: large selection including Renwal Jan 1967, Lindberg 1968, Hubley, Hawk 1968, AMT 1967, later editions by Heller, Bandai, Tamiya, Aurora, Esci and Revell

            Special Auction Services
          • Parti modern design, Lindberg, Stig för
            Feb. 25, 2010

            Parti modern design, Lindberg, Stig för

            Parti modern design, Lindberg, Stig för Gustavsberg, thekanna, brunglaserat stengods med rottingflätat handtag, Terma, Terma designades för Helsingborgsutställningen 1955, figurin Uppsala Ekeby (nagg) samt köksburkar, keramik med teaklock

            Hallands Auktionsverk
          • Ceramics : FIGURIN, "Springare". Stig Lindberg,
            Jun. 15, 2009

            Ceramics : FIGURIN, "Springare". Stig Lindberg,

            Est: kr3,000 - kr4,000

            Ceramics : FIGURIN, "Springare". Stig Lindberg, Gustavsberg studio 1952-72.

            Bukowskis
            Jun. 15, 2009

            Est: kr2,000 - kr3,000

            Bukowskis
            Dec. 16, 2008

            Est: kr6,000 - kr8,000

            Bukowskis
          • Lindberg, Stig för Gustafsberg, barnmugg porslin,
            Sep. 25, 2008

            Lindberg, Stig för Gustafsberg, barnmugg porslin,

            Lindberg, Stig för Gustafsberg, barnmugg porslin, Krakel Spektakel 1955, litt: Eronn s 151

            Hallands Auktionsverk
          • SERVISDELAR, 49 st, "Spisa Ribb", Stig Lindberg,
            Sep. 22, 2008

            SERVISDELAR, 49 st, "Spisa Ribb", Stig Lindberg,

            Est: kr4,500 - kr5,000

            SERVISDELAR, 49 st, "Spisa Ribb", Stig Lindberg, Gustavsberg 1955-74. Department: Ceramics

            Bukowskis
            May. 29, 2008

            Lindberg, Stig för Gustavsberg, vas, stengods med vit Cararraglasyr, 'Veckla', tillv 1953-64, h 12 cm

            Hallands Auktionsverk
            Apr. 24, 2008

            Lindberg, Stig för Gustavsberg, vas, stengods med vit Cararraglasyr, 'Veckla', tillv 1953-64, h 18 cm

            Hallands Auktionsverk