Carl Fredrik Hill Sold at Auction Prices

Painter, b. 1849 - d. 1911

    • Carl Fredrik Hill (1849-1911): Untitled
      Feb. 15, 2024

      Carl Fredrik Hill (1849-1911): Untitled

      Est: $4,000 - $8,000

      Charcoal and pastel on paper, unsigned, with label from Via Goteborgs Konstmuseum. 7 1/4 x 9 in. (sheet), 10 5/8 x 12 3/8 in. (frame). Exhibited: Malmo Kunsthalle, C.F. Hill Exhibition, 1978.

      STAIR
      Feb. 15, 2024

      Pastel on paper, unsigned, with an old mailing envelope on the back of the frame. 8 1/4 x 13 3/8 in. (sheet), 16 1/4 x 21 1/2 in. (frame).

      STAIR
      Feb. 15, 2024

      Est: $7,000 - $9,000

      Pastel and charcoal on paper, unsigned. 6 3/4 x 8 1/4 in. (sheet), unframed.

      STAIR
    • Carl Fredrik Hill (1849 -1911): Untitled
      Oct. 19, 2023

      Carl Fredrik Hill (1849 -1911): Untitled

      Est: $8,000 - $12,000

      Pastel and charcoal on paper, unsigned. 9 x 14 3/8 in. (sheet), 13 x 18 1/2 in. (frame). Works from the Collection of Donald Baechler

      STAIR
      Oct. 19, 2023

      Colored pencil and crayon on paper, unsigned. 6 3/4 x 8 1/4 in. (sheet), 14 3/4 x 16 1/2 in. (frame). Works from the Collection of Donald Baechler

      STAIR
      Oct. 19, 2023

      Est: $7,000 - $9,000

      Pastel and charcoal on paper, unsigned. 6 3/4 x 8 3/8 in. (sheet), 10 3/4 x 12 1/2 in. (frame). Works from the Collection of Donald Baechler

      STAIR
    • Carl Fredrik Hill (SWEDISH, 1849–1911)
      Jul. 21, 2021

      Carl Fredrik Hill (SWEDISH, 1849–1911)

      Est: $1,000 - $5,000

      Carl Fredrik Hill, Swedish (1849-1911), Black Crayon and Gouache on Paper, Mythological Forest Scene with Figures. Signed and dated 25/IV1902 lower right. Measures 21" H, 27" W; frame measures 26-1/2" H, 32" W. Provenance: Christies New York, Sale 8045, 10/24/1997, Lot 380 (labels to verso). Condition: Very good antique condition. Estimate: $1000.00 - $5000.00 Domestic Shipping: Third party

      Kodner Galleries
    • Carl Fredrik Hill (Swedish, 1849–1911) Molnig Himmel (Sky with Clouds)
      Aug. 20, 2020

      Carl Fredrik Hill (Swedish, 1849–1911) Molnig Himmel (Sky with Clouds)

      Est: $7,000 - $10,000

    • Carl Fredrik Hill, "Röda falaiser" / "Les falaises"
      Jun. 07, 2018

      Carl Fredrik Hill, "Röda falaiser" / "Les falaises"

      Est: kr4,000,000 - kr5,000,000

      Signed C F HiLL. Executed in Luc-sur-Mer, August 1876. Oil on cavas 45 x 55 cm.

      Bukowskis
    • Carl Fredrik Hill, "Bäcken" (The Stream)
      Jun. 07, 2018

      Carl Fredrik Hill, "Bäcken" (The Stream)

      Est: kr1,000,000 - kr1,200,000

      Signed C.F. Hill. Executed in 1874-75. Oil on relined canvas 80 x 52 cm.

      Bukowskis
    • CARL FREDRIK HILL (1849-1911) after
      Dec. 14, 2016

      CARL FREDRIK HILL (1849-1911) after

      Est: €100 - €200

      CARL FREDRIK HILL (1849-1911) after Sailing boats. Watercolour. Signed. 140 x 175 mm CARL FREDRIK HILL (1849-1911) naar Zeilbootjes. Aquarel. Getekend 'CFHill'. 140 x 175 mm CARL FREDRIK HILL (1849-1911) d'après Bateaux à voiles. Aquarelle. Signée. 140 x 175 mm

    • Gebirgslandschaft
      May. 28, 2014

      Gebirgslandschaft

      Est: €1,000 - €1,500

      Carl Fredrik Hill Gebirgslandschaft Signed in pen and brown ink on the reverse lower right: C F. Hill Coloured chalk on paper 8 1/4 x 13 3/8 in.

      Grisebach
    • Carl Fredrik Hill
      Aug. 27, 2013

      Carl Fredrik Hill

      Est: kr4,000 - kr6,000

      Carl Fredrik Hill 1849-1911. Arkadgång med figurer. Färgkrita, 21,5 x 35.

      Auktionskammare Uppsala
    • Carl Fredrik Hill
      Aug. 27, 2013

      Carl Fredrik Hill

      Est: kr6,000 - kr8,000

      Carl Fredrik Hill 1849-1911. Diffust landskap. Färgkrita, 20,5 x 32.

      Auktionskammare Uppsala
    • Carl Fredrik Hill 1849-1911 Stad. Blyerts och
      Jun. 13, 2013

      Carl Fredrik Hill 1849-1911 Stad. Blyerts och

      Est: kr8,000 - kr10,000

      Carl Fredrik Hill 1849-1911 Stad. Blyerts och färgkrita, 18 x 22,5 Crayon on paper, 18 x 22.5 cm. Proveniens: Tidigare i Hills kvarlåtenskap. Därefter i Adolf Anderbergs samling. Därefter i Bertil Neumans samlingar.

      Auktionskammare Uppsala
    • Carl Fredrik Hill 1849-1911 Bergslandskap med
      Jun. 13, 2013

      Carl Fredrik Hill 1849-1911 Bergslandskap med

      Est: kr8,000 - kr10,000

      Carl Fredrik Hill 1849-1911 Bergslandskap med orange himmel. Färgkrita, 17 x 20,4 Crayon on paper, 17 x 20.4 cm. Proveniens: Bertil Neumans samlingar. Utställd: Magasin 3 Stockholm Konsthall, Stockholm 1995. Galleri Blanche, Stockholm 1951.

      Auktionskammare Uppsala
    • Carl Fredrik Hill 1849-1911 Bergslandskap.
      Jun. 13, 2013

      Carl Fredrik Hill 1849-1911 Bergslandskap.

      Est: kr8,000 - kr10,000

      Carl Fredrik Hill 1849-1911 Bergslandskap. Färgkrita, 18 x 23 Crayon on paper, 18 x 23 cm. Proveniens: Bertil Neumans samlingar.

      Auktionskammare Uppsala
    • Carl Fredrik Hill 1849-1911.. "Havsbris -
      Jun. 13, 2013

      Carl Fredrik Hill 1849-1911.. "Havsbris -

      Est: kr2,000,000 - kr3,000,000

      Carl Fredrik Hill 1849-1911.. "Havsbris - Luc-sur-Mer". Signerad Hill, Luc-sur-mer. Olja på uppfodrad duk, 64,5 x 80 Signed Hill, Luc-sur-mer. Oil on relined canvas, 64.5 x 80 cm. Utförd år 1876. Proveniens: Förvärvad av fru Gunhild Åhlén under 1940-talets första hälft, med största sannolikhet genom Svensk-Franska konstgalleriet i Stockholm. Därefter i arv inom familjen. Gunhild Åhlén (1907-2002) var gift med Gösta Åhlén (1904-1986) vars far Johan Petter Åhlén (1879-1939) grundade postorderföretaget Åhlén & Holm, sedermera Åhléns. "Havsbris - Luc-sur-Mer" har sedan den förvärvades av Gunhild Åhlén, under 1940-talets första hälft, aldrig tidigare visats utanför familjens hem. Litteratur: Anderberg, A.D, "Carl Hill- Hans liv och hans konst", Malmö 1951, s. 150-154, jämför även pl. 63-77. Nilsson, Sten-Åke, "Carl Fredrik Hill - Maximus Pictor", Stockholm 2011, s. 37-38, jämför bild 39-46, s. 111-121. I ett brev hem bekänner Hill sin kärlek till havet: "Jag målar sedan en vecka Atlantiska oceanen..." År 1876 har kallats Hills stora år. Han arbetar då i sin ateljé i Paris och på utflykter i stadens omgivningar. Under våren är det Champagne som gäller, sedan väljer han Montigny och Fontainebleau. Motiven växlar mellan idyller och ganska kärva terrängavsnitt. I den värsta sommarhettan, berättar han, klär han sig liksom araberna i vitt ylle och fortsätter måla - men till sist bryter han upp och ger sig av på sin första och enda resa till havet. Den 1 augusti tar han tåget och sitter med skissboken i knät för att teckna de väldiga stackmolnen och de flyende horisonterna utanför fönstret. Målet är Luc-sur-Mer söder om Honfleur. Atlantkusten och särskilt Normandie har en stark attraktionskraft på konstnärerna i detta skede. Hill är långt ifrån den förste på platsen. Monet är tidigt ute liksom Boudin, för att nu nämna ett par av de franska målarna som söker sig hit. Bland svenskarna finns August Hagborg och Wilhelm von Gegerfelt, Hills nära vän. Även August Strindberg får räknas in i kretsen! Hagborg och Gegerfelt skildrar liksom Strindberg fiskarbefolkningen som samlar musslor och kör tång på stranden. Hill fyller skissböckerna med liknande motiv, men då det kommer till oljemåleriet utesluter han alla tillfälligheter och allt staffage. Bara en gång avbildar han en blåklädd havets arbetare som från taket på en jordkällare spanar ut över vattnet. För övrigt är det stranden och havet som dominerar sceneriet. Under uppehållet i Luc håller Hill nära kontakt med familjen i Lund. I ett brev hem bekänner han sin kärlek till havet: "Jag målar sedan en vecka Atlantiska oceanen, och hvarje gång jag slutat min sittning badar jag mig i bemälta ocean." Varje morgon går Hill till stranden med staffli och målarparasoll, och förmodligen också en baddräkt. Tidvattnet är den stora utmaningen, men han måste också bemästra ljuset som ständigt skiftar. Det handlar därför om korta sittningar som inte tillåter honom att fullfölja större kompositioner, men i detta trångmål hittar han sin metod, "att ej utföra". På armlängds håll kan målningarna verka förvirrande kaotiska, men liksom impressionisterna räknar han med att de ska betraktas på distans, då faller allt på plats. Han förklarar: "Tänk er en smutsig yta, som på nära håll ger intryck af en sophög! Man ser rakt intet däri. Men gå på afstånd, och ljuset och färgen spelar och tingen få sin form. Det är vad man kallar realism, verkan." HAVSBRIS - LUC-SUR-MER Till mästerverken från Luc hör den målning som nu är aktuellt. Den har länge funnits i privat ägo och inte haft någon speciell titel, men det kan vara dags att ge den ett eget namn - varför inte Havsbris, Luc-sur-Mer - med en hälsning till Stéphane Mallarmé och hans kända dikt Brise marine. Det är en storslagen målning som förmedlar Hills helhetsupplevelse av stranden när det är ebb. I förgrunden utbreder sig den mjuka havsbottnen med sin mångfald av submarin flora, en mosaik i grönt och kromorange. Det är denna speciella miljö som Hill i breven hem kallar "havet som träsk". Bortom stranden ser vi en liten seglare som drar nytta av brisen. Den stävar genom ett vatten som kunde vara målat av impressionisten Renoir. Solglittret lyser vitt, förmodligen blyvitt, supplerat av ultramarin i korta breda penseldrag. Himlen är orolig, grå, men öppnar sig längst bort, och ljuset faller på landformationer som Hill långt senare i sitt stora Versmanuskript kallar "ebbens vita bankar". Hill signerar slutligen tavlan och skriver efter sitt namn: Luc-sur-mer; det verkar som om han vill markera att han här gjort en ny inmutning. Och så är det verkligen. Han fortsätter att arbeta, dag efter dag, ofta långt ut på kvällarna... Hill utnyttjar tiden väl och stannar en månad. När han stiger på tåget för att åka tillbaka till Paris har han med sig sjutton dukar, de flesta i mycket skissaktigt utförande. Men under hösten som kommer arbetar han vidare med materialet. Så skriver han den 18 november att han målar "alldeles förfärligt på landskap och mariner om vartannat". Flera av verken från Luc har genom åren visats på utställningar och blivit en del av vårt kulturarv. Nationalmuseum äger en intensiv liten studie - även den påskriven Luc-sur-mer. I Göteborg finns en närbild med rostfärgad tång och djupa spår efter kärrhjul i sanden, och även i Malmö Konstmuseums omfattande kollektion ingår ett Strandparti från Luc. På en tecknad förlaga har Hill skrivit Lumière dorée - resultatet är en skymningsstudie där ljuset och sanden blir till guld. En målning som säkerligen tillkom under senhösten 1876 är Marin, som tillhör Lunds universitet. Här har Hill arbetat vidare efter studierna från Luc. Liksom den beundrade Courbet har han använt palettkniven och dessutom skrapat de tjockt pålagda färgsjoken med bitar av fönsterglas. Effekten är mycket speciell. Jag har själv under många år levt med Marin, som hängde i mitt tjänsterum i Lund, och dag från dag kunna studera skiftningarna i Hills ljusspel över den normandiska kusten. Marin var ett av de allra första konstverken som hamnade i offentlig ägo då man i maj 1911 ordnade en utställning av Hills målningar i Lund. Men den första mera omfattande utställningen som riktade uppmärksamheten på hans livsinsats ägde rum 1933 och fyllde Konstakademiens salar. Det handlade om sammanlagt över 300 nummer, målningar från de fyra åren i Frankrike rum vid rum med teckningar från sjukdomstiden. Ytterligare uppmärksamhet fick Hills målningar då de tio år senare visades på Färg och Form i Stockholm - i anslutning till denna utställning förvärvades auktionens mästerverk, sannolikt genom Svensk-Franska konstgalleriet i Stockholm och dess legendariska grundare Gösta Olson. Målningen har sedan aldrig visats utanför sin hemmiljö och kan betecknas som en sensation när den nu når omvärlden. Det ligger nära tillhands att citera Hill själv som satsade allt för att slå världen med häpnad. Han deklarerade sitt måleri som på en gång "så djärvt, så nytt, så friskt, så otyglat och så tyglat av en sann känsla för naturen"! Den lilla seglaren som fångar havsbrisen i auktionens målning fångar också Hills gränslösa förhoppningar om framgång. STEN ÅKE NILSSON Professor emeritus i Konstvetenskap vid Lunds universitet "I dag målade jag en läcker skiss. I den fanns intet grönt, men där fanns hafvets strand, en rik himmel, det oändliga hafvet och kusten i fonden, Havres kust." - ur brev till familjen. "Vid Luc jag såg det höga hvalfvet blå Så tospasblått och skimmersfullt ändå... I solen lyste ebbens hvita bankar" - ur Hills stora Versmanuskript.

      Auktionskammare Uppsala
    • Carl Fredrik Hill 1849-1911 French Orchard.
      May. 28, 2013

      Carl Fredrik Hill 1849-1911 French Orchard.

      Est: kr600,000 - kr800,000

      Carl Fredrik Hill 1849-1911 French Orchard. Probably executed in Bois-le-Roi in the summer of 1876. Canvas laid down on paper-panel 21.5 x 28 cm.

      Bukowskis
    • CARL FREDRIK HILL, 1849-1911 Vilande och sittande
      May. 18, 2013

      CARL FREDRIK HILL, 1849-1911 Vilande och sittande

      Est: - kr8,000

      CARL FREDRIK HILL, 1849-1911 Vilande och sittande figurer. Teckning från sjukdomstiden. Bläck och rödkrita. Uppklistrat papper. 21x29. Fläckar. Revor i nederkant.

      Crafoord Auktioner
    • Carl Fredrik Hill, Boxare CARL FREDRIK HILL
      Dec. 05, 2012

      Carl Fredrik Hill, Boxare CARL FREDRIK HILL

      Est: kr15,000 - kr18,000

      Carl Fredrik Hill, Boxare CARL FREDRIK HILL 1849-1911 Boxare Tusch på papper, 34 x 40 cm. UTSTÄLLD: Carl Fredrik Hill-utställningen, Färg och Form, Stockholm 1943

      Stockholms Auktionsverket
    • Carl Fredrik Hill, Månljus natt CARL FREDRIK HILL
      Dec. 05, 2012

      Carl Fredrik Hill, Månljus natt CARL FREDRIK HILL

      Est: kr150,000 - kr175,000

      Carl Fredrik Hill, Månljus natt CARL FREDRIK HILL 1849-1911 Månljus natt Olja på duk, 30,5 x 42,5 cm. PROVENIENS Fil. Dr Adolf Anderbergs konstsamling, Malmö Bo Widerbergs samling

      Stockholms Auktionsverket
    • CARL FREDRIK HILL, 1849-1911, Hästarna
      Dec. 07, 2011

      CARL FREDRIK HILL, 1849-1911, Hästarna

      Est: kr20,000 - kr25,000

      Stockholms Auktionsverket
    • CARL FREDRIK HILL, 1849-1911, Marsklandskap
      Dec. 07, 2011

      CARL FREDRIK HILL, 1849-1911, Marsklandskap

      Est: kr1,200,000 - kr1,500,000

      Stockholms Auktionsverket
    • CARL FREDRIK HILL, 1849-1911, Båtar på Rivieran
      Dec. 07, 2011

      CARL FREDRIK HILL, 1849-1911, Båtar på Rivieran

      Est: kr25,000 - kr30,000

      Stockholms Auktionsverket
    • CARL FREDRIK HILL, 1849-1911, Fartyg, Krita på
      Dec. 07, 2011

      CARL FREDRIK HILL, 1849-1911, Fartyg, Krita på

      Est: kr25,000 - kr30,000

      Stockholms Auktionsverket
    • CARL FREDRIK HILL, 1849-1911, Vattenfall
      Dec. 07, 2011

      CARL FREDRIK HILL, 1849-1911, Vattenfall

      Est: kr20,000 - kr25,000

      Stockholms Auktionsverket
    • CARL FREDRIK HILL, 1849-1911, Revolutionsscen II
      Dec. 07, 2011

      CARL FREDRIK HILL, 1849-1911, Revolutionsscen II

      Est: kr10,000 - kr12,000

      Stockholms Auktionsverket
    • CARL FREDRIK HILL, 1849-1911, Motiv fån
      Dec. 07, 2011

      CARL FREDRIK HILL, 1849-1911, Motiv fån

      Est: kr70,000 - kr80,000

      Stockholms Auktionsverket
    • CARL FREDRIK HILL 1849-1911 Självporträtt från
      May. 25, 2011

      CARL FREDRIK HILL 1849-1911 Självporträtt från

      Est: kr150,000 - kr175,000

      CARL FREDRIK HILL 1849-1911 Självporträtt från sjukdomsperioden Signerad och daterad Carl Fredrik Söndagen den 23 Mars 73. Rödkrita och bläck på papper, 28 x 22 cm. PROVENIENS Fil. dr. Adolf Anderbergs samling LITTERATUR Adolf Anderberg: Carl Fredrik Hill, Allhem, Malmö 1951, omnämnt sidan 95f, avbildad sidan 96f i faksim...

      Stockholms Auktionsverket
    • CARL FREDRIK HILL 1849-1911 Forêt de Fontainbleau
      May. 25, 2011

      CARL FREDRIK HILL 1849-1911 Forêt de Fontainbleau

      CARL FREDRIK HILL 1849-1911 Forêt de Fontainbleau Signerad CF Hill Forêt de Fontainbleau. Olja på duk, 81 x 100 cm. Utförd i juni 1875 Spännramen med fraktetikett "Montigny" PROVENIENS Överläkaren doktor T. Klason, Linköping UTSTÄLLD Konstakademien, Stockholm 1933 Carl Fredrik Hill, Färg och Form, Stockholm 1943, nr 6...

      Stockholms Auktionsverket
    • CARL FREDRIK HILL 1849-1911 Motiv från Stenfors
      May. 25, 2011

      CARL FREDRIK HILL 1849-1911 Motiv från Stenfors

      Est: kr12,000 - kr15,000

      CARL FREDRIK HILL 1849-1911 Motiv från Stenfors Blyerts på papper, 36,5 x 57 cm. PROVENIENS: Fil.dr. Adolf Anderbergs samling

      Stockholms Auktionsverket
    • CARL FREDRIK HILL 1849-1911 Män med cigarrer Tusch
      May. 25, 2011

      CARL FREDRIK HILL 1849-1911 Män med cigarrer Tusch

      Est: kr10,000 - kr12,000

      CARL FREDRIK HILL 1849-1911 Män med cigarrer Tusch och färgkrita på papper, 23 x 31 cm. UTSTÄLLD: Carl Fredrik Hill, Färg och Form, Stockholm 1943, katalognr 260

      Stockholms Auktionsverket
    • CARL FREDRIK HILL 1849-1911 Loket Signerad Hill.
      May. 25, 2011

      CARL FREDRIK HILL 1849-1911 Loket Signerad Hill.

      Est: kr15,000 - kr18,000

      CARL FREDRIK HILL 1849-1911 Loket Signerad Hill. Krita på papper, 21 x 34 cm. PROVENIENS: Konstnären Nils G Stenqvist

      Stockholms Auktionsverket
    • HILL, CARL, FREDRIK, 1849-1911 Tuschteckning från
      May. 07, 2011

      HILL, CARL, FREDRIK, 1849-1911 Tuschteckning från

      Est: - kr15,000

      HILL, CARL, FREDRIK, 1849-1911 Tuschteckning från sjukdomstiden. I övre högra hörnet märkt 116. 17x20,5.

      Crafoord Auktioner
    • HILL, Carl Fredrik (1848-1911), tillskriven:
      Mar. 21, 2011

      HILL, Carl Fredrik (1848-1911), tillskriven:

      Est: - kr2,500

      HILL, Carl Fredrik (1848-1911), tillskriven: Gårdsmotiv, blyerts, 17x24

      Stockholms Auktionsverket
    • CARL FREDRIK HILL 1849-1911 Blått och rött fjäll
      Dec. 08, 2010

      CARL FREDRIK HILL 1849-1911 Blått och rött fjäll

      Est: kr15,000 - kr20,000

      CARL FREDRIK HILL 1849-1911 Blått och rött fjäll Färgkrita på papper, 17,5 x 21 cm. PROVENIENS: Adolf Anderbergs samling

      Stockholms Auktionsverket
    • CARL FREDRIK HILL 1849-1911 Utan titel Färgkrita
      Dec. 08, 2010

      CARL FREDRIK HILL 1849-1911 Utan titel Färgkrita

      Est: kr25,000 - kr30,000

      CARL FREDRIK HILL 1849-1911 Utan titel Färgkrita på papper, 18,5 x 22,5 cm. PROVENIENS: Åmells Konsthandel, Stockholm

      Stockholms Auktionsverket
    • CARL FREDRIK HILL 1849-1911 Ryttare och dam Tusch
      Dec. 08, 2010

      CARL FREDRIK HILL 1849-1911 Ryttare och dam Tusch

      Est: kr12,000 - kr15,000

      CARL FREDRIK HILL 1849-1911 Ryttare och dam Tusch och krita på papper, 24 x 32 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • CARL FREDRIK HILL 1849-1911 Beduiner Tusch på
      Dec. 08, 2010

      CARL FREDRIK HILL 1849-1911 Beduiner Tusch på

      Est: kr15,000 - kr20,000

      CARL FREDRIK HILL 1849-1911 Beduiner Tusch på papper, 20 x 28,5 cm. PROVENIENS: Stockholms Auktionsverk, Stora Kvalitén, hösten 2005, katalognr 2000

      Stockholms Auktionsverket
    • HILL, CARL, FREDRIK, 1849-1911 'Krigarens bön'.
      Nov. 20, 2010

      HILL, CARL, FREDRIK, 1849-1911 'Krigarens bön'.

      Est: - kr1,630

      HILL, CARL, FREDRIK, 1849-1911 'Krigarens bön'. Bläck och färgkrita. 25x32. Litt: Nils Lindhagen, Carl Fredrik Hill, Sjukdomsårens konst, Malmö 1976. Avbildad pl 373. Utställd: CF Hill, Malmö Konsthall 1976, nr 719.

      Crafoord Auktioner
    • HILL, CARL FREDRIK, 1849-1911 Furan vid graven och
      Nov. 20, 2010

      HILL, CARL FREDRIK, 1849-1911 Furan vid graven och

      Est: - kr2,720

      HILL, CARL FREDRIK, 1849-1911 Furan vid graven och landskap. Dubbelbild, teckningar i svartkrita, 2 st. Separat ramade. De större bilden visar konstnärens grav i den vilda och orörda naturen. Stenen bär hans signatur. Den mindre bilden föreställer kanske samma natur i ett tidigare skede. Det vindpinade trädet har utvecklats till den mörka furan, en symbol för sin upphovsmans stolta oböjlighet inför ett hårt öde. Bägge monogramsignerade CFH. 18,5x20 respektive 11,5x20. Uppklistrade på syrafritt papper. Utställda: C.F. Hill, Malmö Konsthall 1976, nr 389. Litt: Nils Lindhagen, Carl Fredrik Hill, Sjukdomsårens konst, Malmö 1976.

      Crafoord Auktioner
    • HILL, CARL FREDRIK, 1849-1911 Det blommande
      Nov. 20, 2010

      HILL, CARL FREDRIK, 1849-1911 Det blommande

      Est: - kr4,350

      HILL, CARL FREDRIK, 1849-1911 Det blommande fruktträdet i grottan och blommande fruktträd. Dubbelbild, teckningar i svartkrita, två st. Separat ramade. 18,5x20 och 12,5x20. Uppklistade på syrafritt papper. Trädet i grottan symboliserar konstnärens flykt till underjorden, skönhetens oförstörbarhet och naturens okuvliga livssvilja och förmåga att skapa. Utställda: C.F. Hill, Malmö Konsthall 1976, nr 388. Litt: Nils Lindhagen, Carl Fredrik Hill, Sjukdomsårens konst, Malmö 1976, bild 458, s 238. Litt II: Nils Lindhagen, Hill tecknar, Lund 1988, s 124-125, avbildad helsida. Litt III: Sten Åke Nilsson, Hillefanten, Malmö 1977, pl 160.

      Crafoord Auktioner
    • Circle of Carl Frederik Hill 1849- 1911-
      Nov. 02, 2010

      Circle of Carl Frederik Hill 1849- 1911-

      Est: £150 - £200

      Circle of Carl Frederik Hill 1849- 1911- "Twickenham"; black and coloured chalk, bears inscribed label attached to the reverse, 59x42.5cm: Wise, mid 20th century- Figures in a tropical coastal scene and village scene; watercolours,a pair, both signed, 26.5x37cm., ea: Mid 20th Century- Seated male nude; watercolour on buff paper, 36.5x49.5cm: Mahree, South East Asian School, late 20th century- Portrait of an old woman and an old man; mixed technique on leaves/collage on board, both signed, 40x29.5cm., ea., (6) (part unframed) (may be subject to Droit de Suite)

      Roseberys
    • CARL FREDRIK HILL 1849-1911 Ludvig XIV Tusch på
      Jun. 03, 2010

      CARL FREDRIK HILL 1849-1911 Ludvig XIV Tusch på

      Est: kr30,000 - kr40,000

      CARL FREDRIK HILL 1849-1911 Ludvig XIV Tusch på papper, 56 x 40,5 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • - CARL FREDRIK HILL 1849-1911 Strandade valar
      Nov. 26, 2009

      - CARL FREDRIK HILL 1849-1911 Strandade valar

      Est: kr25,000 - kr30,000

      - CARL FREDRIK HILL 1849-1911 Strandade valar Färgkrita på papper, 16 x 21 cm. Läs mer

      Stockholms Auktionsverket
    • - CARL FREDRIK HILL 1849-1911 Landskap med palmer
      Nov. 26, 2009

      - CARL FREDRIK HILL 1849-1911 Landskap med palmer

      - CARL FREDRIK HILL 1849-1911 Landskap med palmer Färgkrita på papper, 16,5 x 20,5 cm. PROVENIENS Dr Martin Aronowitsch, Stockholm Galerie Moderne, Stockholm 1943 LITTERATUR Nils Lindhagen: Carl Fredrik Hill - Sjukdomsårens konst, Malmö 1976, jämför plans

      Stockholms Auktionsverket
    • - CARL FREDRIK HILL 1849-1911 Landskap med träd
      Nov. 26, 2009

      - CARL FREDRIK HILL 1849-1911 Landskap med träd

      Est: kr25,000 - kr30,000

      - CARL FREDRIK HILL 1849-1911 Landskap med träd och vatten Färgkrita på papper, 18 x 22 cm. PROVENIENS Dr Martin Aronowitsch, Stockholm Galerie Moderne, Stockholm 1943 Läs mer

      Stockholms Auktionsverket