Jonas Karl Linnerhielm Sold at Auction Prices

Water color painter, Etcher, Painter

  • Linnerhielm, Jonas Karl (1758 Elleholm 1829). 33
    Oct. 16, 2010

    Linnerhielm, Jonas Karl (1758 Elleholm 1829). 33

    Est: - €90

    Linnerhielm, Jonas Karl (1758 Elleholm 1829). 33 Bl. mit (20 verschiedenen) Ansichten u. Landschaften. Radierungen in Braun, 1786-1815. 4,4 x 6 bis 15,5 x 24 cm. Meist mit d. Monogr., Datum u. Titel im unt. Plattenrd. : Wohl Abdrucke d. 20. Jh. auf Büttenpapier, die meisten Motive doppelt vorhanden. - Gute Abdrucke, breitrandig. - Tls. etw. angestaubt u. fleckig.

  • CARL JONAS LINNERHIELM 1758-1829 Utsikt mot
    Jun. 03, 2010

    CARL JONAS LINNERHIELM 1758-1829 Utsikt mot

    Est: kr20,000 - kr25,000

    CARL JONAS LINNERHIELM 1758-1829 Utsikt mot Hallsnäs herrgård, Ramkvilla socken Småland Olja på duk fäst på pannå, 49 x 69 cm. PROVENIENS: Fil. dr. Samuel Bring, Uppsala UTSTÄLLD: Elias Martin och hans krets, Liljevalchs Konsthall, Stockholm 1950, katalognr 1235

    Stockholms Auktionsverket
  • CARL JONAS LINNERHIELM 1758-1829 Elfkarleby Fall i
    Nov. 27, 2008

    CARL JONAS LINNERHIELM 1758-1829 Elfkarleby Fall i

    Est: kr2,100 - kr2,600

    CARL JONAS LINNERHIELM 1758-1829 Elfkarleby Fall i Upppland sedt ifrån backen ofwanför sågqvarnen Daterad D. 12. Maj 1787. Akvarell/tusch på papper, 13 x 18,5 cm.

    Stockholms Auktionsverket
  • CARL JONAS LINNERHIELM 1758-1829 Stora Fallet vid
    Nov. 27, 2008

    CARL JONAS LINNERHIELM 1758-1829 Stora Fallet vid

    Est: kr2,600 - kr3,150

    CARL JONAS LINNERHIELM 1758-1829 Stora Fallet vid Elfkvarleby Daterad 16 Maj 1787. Akvarell/tusch på papper, 25,5 x33 cm.

    Stockholms Auktionsverket
  • CARL JONAS LINNERHIELM 1758-1829 Löfsta Bruk
    Nov. 27, 2008

    CARL JONAS LINNERHIELM 1758-1829 Löfsta Bruk

    Est: kr2,600 - kr3,150

    CARL JONAS LINNERHIELM 1758-1829 Löfsta Bruk Daterad 12 Maj 1787. Akvarell/tusch på papper, 24,5 x 33 cm.

    Stockholms Auktionsverket
  • CARL JONAS LINNERHIELM 1758-1829 Vid Löfsta Bruk i
    Nov. 27, 2008

    CARL JONAS LINNERHIELM 1758-1829 Vid Löfsta Bruk i

    Est: kr2,100 - kr2,600

    CARL JONAS LINNERHIELM 1758-1829 Vid Löfsta Bruk i Uppland Daterad D. 12. Maj 1787. Akvarell/tusch på papper, 13 x 18,5 cm.

    Stockholms Auktionsverket