Staffan Hallström Sold at Auction Prices

    • Staffan Hallström, "Likfärden"
      May. 22, 2018

      Staffan Hallström, "Likfärden"

      Est: kr60,000 - kr80,000

      Signed with monogram and dated -62 on verso. Canvas 73 x 91 cm.

      Bukowskis
    • STAFFAN HALLSTRÖM 1914-1976 Oljemålning på duk
      May. 11, 2013

      STAFFAN HALLSTRÖM 1914-1976 Oljemålning på duk

      STAFFAN HALLSTRÖM 1914-1976 Oljemålning på duk "Motocross" Monogramsignerad SH 60 x 73 cm Proveniens: Tandläkare Karl-Johan Hedin (1925-2013), Kristianstad 5% Resale royalty will be added to this lot if it exceeds 2225

      Skanes Action House
    • Staffan Hallström, Trappan STAFFAN HALLSTRÖM
      Apr. 25, 2013

      Staffan Hallström, Trappan STAFFAN HALLSTRÖM

      Est: kr20,000 - kr25,000

      Staffan Hallström, Trappan STAFFAN HALLSTRÖM 1914-1976 Trappan Olja på duk, 90 x 116 cm. Intygad på baksidan av konstnärens dotter Marika Hallström PROVENIENS: Bukowski Auktioner, Moderna, auktion 483

      Stockholms Auktionsverket
    • Staffan Hallström, Komposition STAFFAN HALLSTRÖM
      Apr. 25, 2013

      Staffan Hallström, Komposition STAFFAN HALLSTRÖM

      Est: kr30,000 - kr40,000

      Staffan Hallström, Komposition STAFFAN HALLSTRÖM 1914-1976 Komposition Stämpelsignerad. Akvarell och täckvitt på papper, 76 x 92 cm. PROVENIENS: Apotekets konstsamling

      Stockholms Auktionsverket
    • Staffan Hallström, Ingens hundar STAFFAN HALLSTRÖM
      Apr. 25, 2013

      Staffan Hallström, Ingens hundar STAFFAN HALLSTRÖM

      Est: kr250,000 - kr300,000

      Staffan Hallström, Ingens hundar STAFFAN HALLSTRÖM 1914-1976 Ingens hundar Monogramsignerad och daterad -59 samt på baksidan signerad och daterad Stockholm -61. Olja på duk, 50 x 55 cm. PROVENIENS

      Stockholms Auktionsverket
    • Staffan Hallström, Plakat II STAFFAN HALLSTRÖM
      Apr. 25, 2013

      Staffan Hallström, Plakat II STAFFAN HALLSTRÖM

      Est: kr80,000 - kr100,000

      Staffan Hallström, Plakat II STAFFAN HALLSTRÖM 1914-1976 Plakat II - Tidningsläsare Signerad SH. Olja på duk, 78 x 70 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • Staffan Hallström, Schackpjäser STAFFAN HALLSTRÖM
      Apr. 25, 2013

      Staffan Hallström, Schackpjäser STAFFAN HALLSTRÖM

      Est: kr70,000 - kr80,000

      Staffan Hallström, Schackpjäser STAFFAN HALLSTRÖM 1914-1976 Schackpjäser Signerad SH samt daterad på baksidan 1963. Olja på duk, 73 x 92 cm. PROVENIENS: Gummesons Konstgalleri, Stockholm

      Stockholms Auktionsverket
    • Staffan Hallström 1914-1976. "Fängelsegård,
      Mar. 05, 2013

      Staffan Hallström 1914-1976. "Fängelsegård,

      Est: kr3,000 - kr4,000

      Staffan Hallström 1914-1976. "Fängelsegård, Irkutsk". Monogramsignerad och daterad SH 1971-72. Akvarell, 59 x 87.

      Auktionskammare Uppsala
      Jan. 29, 2013

      Est: kr6,000 - kr8,000

      Auktionskammare Uppsala
    • Staffan Hallström 1914-1976. "Utsikt från en
      Aug. 28, 2012

      Staffan Hallström 1914-1976. "Utsikt från en

      Est: kr1,000 - kr1,500

      Auktionskammare Uppsala
    • Staffan Hallström, Utan titel STAFFAN HALLSTRÖM
      Apr. 25, 2012

      Staffan Hallström, Utan titel STAFFAN HALLSTRÖM

      Est: kr25,000 - kr30,000

      Staffan Hallström, Utan titel STAFFAN HALLSTRÖM 1914-1976 Utan titel Signerad och daterad Staff. Hallst. 63-64. Olja på duk, 50 x 60,5 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • Staffan Hallström, Fäktaren STAFFAN HALLSTRÖM
      Apr. 25, 2012

      Staffan Hallström, Fäktaren STAFFAN HALLSTRÖM

      Est: kr25,000 - kr30,000

      Stockholms Auktionsverket
    • Staffan Hallström, Schackbräde STAFFAN HALLSTRÖM
      Apr. 25, 2012

      Staffan Hallström, Schackbräde STAFFAN HALLSTRÖM

      Est: kr12,000 - kr15,000

      Staffan Hallström, Schackbräde STAFFAN HALLSTRÖM 1914-1976 Schackbräde Blandteknik på duk, 44 x 88 cm. PROVENIENS: Bukowski Auktioner, Moderna, våren 2000, katalognr 272

      Stockholms Auktionsverket
    • Staffan Hallström, Motocross STAFFAN HALLSTRÖM
      Apr. 25, 2012

      Staffan Hallström, Motocross STAFFAN HALLSTRÖM

      Est: kr12,000 - kr15,000

      Staffan Hallström, Motocross STAFFAN HALLSTRÖM 1914-1976 Motocross Monogramsignerad. Olja på duk, 60 x 73 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • Staffan Hallström, Kvinnor på stranden STAFFAN
      Apr. 25, 2012

      Staffan Hallström, Kvinnor på stranden STAFFAN

      Est: kr18,000 - kr20,000

      Staffan Hallström, Kvinnor på stranden STAFFAN HALLSTRÖM 1914-1976 Kvinnor på stranden Signerad Staffan Hallström. Olja på duk, 66 x 73 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • Staffan Hallström 1914-1976. "Vrakgods". Signerad
      Jan. 31, 2012

      Staffan Hallström 1914-1976. "Vrakgods". Signerad

      Est: kr1,500 - kr2,000

      Auktionskammare Uppsala
    • STAFFAN HALLSTRÖM 1914-1976 Ingens hundar Signerad
      Sep. 21, 2011

      STAFFAN HALLSTRÖM 1914-1976 Ingens hundar Signerad

      Est: kr500,000 - kr700,000

      STAFFAN HALLSTRÖM 1914-1976 Ingens hundar Signerad och daterad SH -64. Olja på duk, 68 x 94 cm. På baksidan märkt Hundar III När Moderna Museet en gång lät besökarna rösta fram den populäraste målningen vann Hilding Linnqvists Torget i Chinon På andra plats kom Staffan Hallströms Ingens hundar. Vi är många som kan känna igen oss i...

      Stockholms Auktionsverket
    • D - STAFFAN HALLSTRÖM 1914-1976 Figurscen Olja på
      Apr. 13, 2011

      D - STAFFAN HALLSTRÖM 1914-1976 Figurscen Olja på

      Est: kr18,000 - kr20,000

      D - STAFFAN HALLSTRÖM 1914-1976 Figurscen Olja på duk, 74 x 67 cm. PROVENIENS Nordén Auktioner, Stockholm, våren 1995, auktion 18, nr 136

      Stockholms Auktionsverket
    • D - STAFFAN HALLSTRÖM 1914-1976 Bordtennis
      Apr. 13, 2011

      D - STAFFAN HALLSTRÖM 1914-1976 Bordtennis

      Est: kr40,000 - kr50,000

      D - STAFFAN HALLSTRÖM 1914-1976 Bordtennis Signerad SH. Olja på duk, 46 x 75 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • D - STAFFAN HALLSTRÖM 1914-1976 Kvinna i skugga
      Apr. 13, 2011

      D - STAFFAN HALLSTRÖM 1914-1976 Kvinna i skugga

      Est: kr30,000 - kr35,000

      D - STAFFAN HALLSTRÖM 1914-1976 Kvinna i skugga Olja på duk, 65,5 x 46,5 cm. PROVENIENS: Galleri Joker, Norrtälje UTSTÄLLD: Minnesutställning, Museet, Kulturhuset, Borås 1978, nr 88

      Stockholms Auktionsverket
    • D - STAFFAN HALLSTRÖM 1914-1976 Samma destination
      Apr. 13, 2011

      D - STAFFAN HALLSTRÖM 1914-1976 Samma destination

      Est: kr20,000 - kr25,000

      D - STAFFAN HALLSTRÖM 1914-1976 Samma destination Monogramsignerad. Olja på duk, 88 x 64 cm. Utförd på 1970-talet

      Stockholms Auktionsverket
    • HALLSTRÖM, Staffan (1914-1976): Figurkomposition,
      Mar. 22, 2011

      HALLSTRÖM, Staffan (1914-1976): Figurkomposition,

      Est: - kr1,200

      HALLSTRÖM, Staffan (1914-1976): Figurkomposition, monogramsignerad SH, 36/125, litografi, 48x38

      Stockholms Auktionsverket
    • STAFFAN HALLSTRÖM 1914-1976 Konstnären och
      Oct. 27, 2010

      STAFFAN HALLSTRÖM 1914-1976 Konstnären och

      Est: kr175,000 - kr200,000

      STAFFAN HALLSTRÖM 1914-1976 Konstnären och astronauten Signerad Staff. Hallst. Olja på duk, 140 x 120 cm. Utförd 1972-74 PROVENIENS Galleri Galax, Göteborg 1975 LITTERATUR Stig Johansson: Staffan Hallström, SAK 1980, jämför annan version, Insikt, från 1972, sidan 102, bild mot sidan 104 Det är en fascinerande och på mån...

      Stockholms Auktionsverket
    • STAFFAN HALLSTRÖM 1914-1976 Schackspel Signerad
      Oct. 27, 2010

      STAFFAN HALLSTRÖM 1914-1976 Schackspel Signerad

      Est: kr18,000 - kr20,000

      STAFFAN HALLSTRÖM 1914-1976 Schackspel Signerad och daterad SH -67. Blandteknik på papper, 27 x 35 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • D - STAFFAN HALLSTRÖM 1914-1976 Figurkomposition i
      May. 06, 2010

      D - STAFFAN HALLSTRÖM 1914-1976 Figurkomposition i

      Est: kr300,000 - kr350,000

      D - STAFFAN HALLSTRÖM 1914-1976 Figurkomposition i gult Signerad och daterad SH -62. Olja på duk, 116,5 x 104,5 cm. PROVENIENS Inköpt direkt från konstnären Rådman Gösta Ohlson, Göteborg

      Stockholms Auktionsverket
    • D - STAFFAN HALLSTRÖM 1914-1976 September Signerad
      May. 06, 2010

      D - STAFFAN HALLSTRÖM 1914-1976 September Signerad

      Est: kr15,000 - kr18,000

      D - STAFFAN HALLSTRÖM 1914-1976 September Signerad Staff Hallst samt signerad och daterad på baksidan Staff Hallst -60. Olja på duk, 71 x 78 cm. UTSTÄLLD: Staffan Hallström, Konstakademien, Stockholm 1961, utställning 253, katalognr 15

      Stockholms Auktionsverket
    • STAFFAN HALLSTRÖM 1914-1976 Schack Signerad och
      Apr. 28, 2009

      STAFFAN HALLSTRÖM 1914-1976 Schack Signerad och

      Est: kr10,000 - kr15,000

      STAFFAN HALLSTRÖM 1914-1976 Schack Signerad och daterad Staffan Hallström -67. Blandteknik på papper, 28,5 x 41 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • STAFFAN HALLSTRÖM 1914-1976 September Signerad
      Apr. 28, 2009

      STAFFAN HALLSTRÖM 1914-1976 September Signerad

      Est: kr15,000 - kr18,000

      STAFFAN HALLSTRÖM 1914-1976 September Signerad Staff Hallst samt signerad och daterad på baksidan Staff Hallst -60. Olja på duk, 71 x 78 cm. UTSTÄLLD: Staffan Hallström, Konstakademien, Stockholm 1961, utställning 253, katalognr 15

      Stockholms Auktionsverket
      Apr. 28, 2009

      Est: kr100,000 - kr125,000

      STAFFAN HALLSTRÖM 1914-1976 Ingens hundar Signerad och daterad SH april 1970. Akvarell, 37 x 45 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • STAFFAN HALLSTRÖM 1914-1976 Bordtennis Signerad
      Apr. 28, 2009

      STAFFAN HALLSTRÖM 1914-1976 Bordtennis Signerad

      Est: kr80,000 - kr100,000

      STAFFAN HALLSTRÖM 1914-1976 Bordtennis Signerad med monogram. Olja på duk, 46 x 75 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • STAFFAN HALLSTRÖM 1914-1976 Karl XII:s likfärd
      Apr. 28, 2009

      STAFFAN HALLSTRÖM 1914-1976 Karl XII:s likfärd

      Est: kr50,000 - kr60,000

      STAFFAN HALLSTRÖM 1914-1976 Karl XII:s likfärd Signerad med monogram och daterad -63. Olja på duk, 108 x 124 cm. Målaren Staffan Hallström föddes i Stockholm och studerade i början på 1930-talet vid Tekniska skolan och sedermera vid Konsthögskolan, där hans lärare var, bland andra, Isaac Grünewald och Olle Hjortzberg. Redan 1946 debuter...

      Stockholms Auktionsverket
    • HALLSTRÖM, STAFFAN, 1914-1976 'Ingens hundar'.
      Nov. 29, 2008

      HALLSTRÖM, STAFFAN, 1914-1976 'Ingens hundar'.

      HALLSTRÖM, STAFFAN, 1914-1976 'Ingens hundar'. Färglitografi. Signerad 68/75. 47x55. Något gulnad. (D).

      Crafoord Auktioner
    • STAFFAN HALLSTRÖM 1914-1976 utan titel signerad
      Apr. 24, 2008

      STAFFAN HALLSTRÖM 1914-1976 utan titel signerad

      Est: kr80,000 - kr100,000

      STAFFAN HALLSTRÖM 1914-1976 utan titel signerad Staff Hallst. Olja på duk, 70 x 88 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • STAFFAN HALLSTRÖM 1914-1976a bstrakt form
      Apr. 24, 2008

      STAFFAN HALLSTRÖM 1914-1976a bstrakt form

      Est: kr10,000 - kr12,000

      STAFFAN HALLSTRÖM 1914-1976a bstrakt form stämpelsignerad. Olja på duk, 58,5 x 38,5 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • STAFFAN HALLSTRÖM 1914-1976 tidningsläsaren
      Apr. 24, 2008

      STAFFAN HALLSTRÖM 1914-1976 tidningsläsaren

      Est: kr100,000 - kr150,000

      STAFFAN HALLSTRÖM 1914-1976 tidningsläsaren signerad Staffan Hallström. Olja på duk, 73 x 60 cm. uTSTÄLLD Separatutställning, Köpenhamn, 1967

      Stockholms Auktionsverket
    • Staffan Hallström 1914-1976. Självporträtt med
      Dec. 07, 2007

      Staffan Hallström 1914-1976. Självporträtt med

      Est: kr25,000 - kr30,000

      Staffan Hallström 1914-1976. Självporträtt med schackpjäser. Monogramsignerad SH. Olja på duk, 58 x 68. Signed with monogram SH. Oil on canvas, 58 x 68 cm.

      Auktionskammare Uppsala
    • STAFFAN HALLSTROM 1914-1976 Drakflygare Signerad
      Nov. 01, 2007

      STAFFAN HALLSTROM 1914-1976 Drakflygare Signerad

      Est: kr15,000 - kr18,000

      STAFFAN HALLSTROM 1914-1976 Drakflygare Signerad och daterad SH 52-53. Akvarell, 26 x 39 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • STAFFAN HALLSTROM 1914-1976 David och Goliath
      Nov. 01, 2007

      STAFFAN HALLSTROM 1914-1976 David och Goliath

      Est: kr100,000 - kr150,000

      STAFFAN HALLSTROM 1914-1976 David och Goliath Signerad Staff Hallst, samt monogramsignerad och daterad a tergo -67. Olja pa duk, 131x 205 cm. PROVENIENS: Konstnorens dotter Caroline HallstROM UTSToLLD: Minnesutstollning, Museet, Kulturhuset, Boras 1978, katalognr 38

      Stockholms Auktionsverket
    • STAFFAN HALLSTROM 1914-1976 Riksvapnet Signerad,
      Nov. 01, 2007

      STAFFAN HALLSTROM 1914-1976 Riksvapnet Signerad,

      Est: kr8,000 - kr10,000

      STAFFAN HALLSTROM 1914-1976 Riksvapnet Signerad, daterad och annoterad Staff. Hallst. 1970, HC. Blandteknik over litografisk botten, 29 x 32 cm. LITTERATUR: Stig Johansson: Staffan HallstROM, SAK 1980, jomfor avbildad gouache sidan 65

      Stockholms Auktionsverket
    • STAFFAN HALLSTROM 1914-1976 Ingens hundar Signerad
      Nov. 01, 2007

      STAFFAN HALLSTROM 1914-1976 Ingens hundar Signerad

      Est: kr120,000 - kr150,000

      STAFFAN HALLSTROM 1914-1976 Ingens hundar Signerad och daterad SH april 1970. Akvarell, 37 x 45 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • STAFFAN HALLSTROM 1914-1976 Slutspel III Signerad
      Nov. 01, 2007

      STAFFAN HALLSTROM 1914-1976 Slutspel III Signerad

      Est: kr125,000 - kr150,000

      STAFFAN HALLSTROM 1914-1976 Slutspel III Signerad Staff Hallstr 67. Olja pa duk, 51x 65 cm.

      Stockholms Auktionsverket