Pehr Hilleström Sold at Auction Prices

Painter, b. 1732 - d. 1816

    • Attributed to Pehr Hillestrom (1733-1816): Smiths at Work in a Foundry
      Jul. 23, 2020

      Attributed to Pehr Hillestrom (1733-1816): Smiths at Work in a Foundry

      Oil on metal, unsigned. 8 1/4 x 10 1/4 in., 10 3/4 x 12 3/4 in. (frame). Rafael Valls Limited, London. The Collection of Matthew Rutenberg

      STAIR
    • Pehr Hilleström, "En Qvinna tvättar vid ljus"
      Jun. 07, 2018

      Pehr Hilleström, "En Qvinna tvättar vid ljus"

      Est: kr175,000 - kr200,000

      Signed Hilleström and dated 1795. Canvas 52 x 43 cm. Period gilded/bronzed frame.

      Bukowskis
    • Pehr Hilleström, "En gåsse tälgt och skurit sig i handen och en flicka förbinder"
      Jun. 07, 2018

      Pehr Hilleström, "En gåsse tälgt och skurit sig i handen och en flicka förbinder"

      Est: kr80,000 - kr100,000

      Executed around 1800. Canvas 57.5 x 51 cm. Period gilded and bronzed frame.

      Bukowskis
    • PEHR HILLESTRÖM | The Forge
      May. 02, 2018

      PEHR HILLESTRÖM | The Forge

      Est: £8,000 - £12,000

      oil on canvas, unlined

    • Pehr Hilleström Väddö 1732 - Estocolmo 1816 Interior of a Forge
      May. 26, 2016

      Pehr Hilleström Väddö 1732 - Estocolmo 1816 Interior of a Forge

      Est: €8,000 -

      Pehr Hilleström Väddö 1732 - Estocolmo 1816 Interior of a Forge Oil on canvas Firmado 55,5x45,3 cm Pehr Hilleström Väddö 1732 - Estocolmo 1816 Interior de una fragua Óleo sobre lienzo Firmado 55,5x45,3 cm

      Balclis
    • Pehr Hilleström 1733-1816 Interiörer med figurer i
      Jun. 13, 2013

      Pehr Hilleström 1733-1816 Interiörer med figurer i

      Est: kr20,000 - kr25,000

      Pehr Hilleström 1733-1816 Interiörer med figurer i landskapsdräkter. Märkta; Savolax (29), Finland (32), Leksand i Dalarne (34), Wester Göthland (35), Skåne (36), Wingåker (37), Blekingen (38), Småland... A set of 10 line etchings, framesize 27 x 30 cm. each. Bemålade och förgyllda originalramar.

      Auktionskammare Uppsala
    • Bei der Morgentoilette
      Jun. 12, 2013

      Bei der Morgentoilette

      Est: CHF1,200 - CHF1,500

      PER HILLESTRÖM, Bei der Morgentoilette, Umkreis des, , , Vaddö 1732-1816 Stockholm, Rückseitig auf dem Keilrahmen alte Etikette mit Resten von Angaben zum Werk., Öl auf Lwd., doubliert, 40,5 x 33,5 cm, , Wir danken Prof. Dr. Börsch-Supan, Berlin, für die freundliche Unterstützung bei der Bestimmung des Künstlers (Brief vom 7. April 2011).

    • Pehr Hilleström 1733-1816 I ritskolan (= In
      May. 29, 2013

      Pehr Hilleström 1733-1816 I ritskolan (= In

      Est: kr80,000 - kr100,000

      Pehr Hilleström 1733-1816 I ritskolan (= In drawing school). Signed H at the folder against the wall. Panel 33 x 39.5 cm. Period frame.

      Bukowskis
    • Pehr Hilleström 1733-1816 Hönsmatning i landskap
      May. 29, 2013

      Pehr Hilleström 1733-1816 Hönsmatning i landskap

      Est: kr50,000 - kr70,000

      Pehr Hilleström 1733-1816 Hönsmatning i landskap (= Chicken feed in landscape). Panel 39.5 x 32.5 cm. Contemporary gilded and bronzed frame.

      Bukowskis
    • Pehr Hilleström 1733-1816 Interior of a smithy.
      May. 29, 2013

      Pehr Hilleström 1733-1816 Interior of a smithy.

      Est: kr50,000 - kr60,000

      Pehr Hilleström 1733-1816 Interior of a smithy. Signed Hilleström. Executed 1788. Canvas 51 x 41 cm. Contemporary gilded and bronzed frame.

      Bukowskis
    • Pehr Hilleström 1733-1816 Fire at Katarina Kyrka.
      May. 29, 2013

      Pehr Hilleström 1733-1816 Fire at Katarina Kyrka.

      Est: kr50,000 - kr60,000

      Pehr Hilleström 1733-1816 Fire at Katarina Kyrka. Panel 30 x 25 cm. Contemporary bronzed and gilded frame.

      Bukowskis
    • Pehr Hilleström 1733-1816 Stillife with fishes.
      May. 29, 2013

      Pehr Hilleström 1733-1816 Stillife with fishes.

      Est: kr75,000 - kr100,000

      Pehr Hilleström 1733-1816 Stillife with fishes. Canvas 61 x 80 cm.

      Bukowskis
    • Pehr Hilleström 1733-1816 Tvänne Qvinnor, den ena
      May. 29, 2013

      Pehr Hilleström 1733-1816 Tvänne Qvinnor, den ena

      Est: kr300,000 - kr400,000

      Pehr Hilleström 1733-1816 Tvänne Qvinnor, den ena skär skinka, den andra stöter peppar (= Two women, one cutting ham the other grinding pepper). Signed Hilleström and indistincly dated 1794. Canvas 60 x 47 cm. Contemporary bronzed and gilded frame.

      Bukowskis
    • Pehr Hilleström 1733-1816. Tillskriven. Nattligt
      Jan. 29, 2013

      Pehr Hilleström 1733-1816. Tillskriven. Nattligt

      Est: kr6,000 - kr8,000

      Pehr Hilleström 1733-1816. Tillskriven. Nattligt svedjebruk. Olja på uppfodrad duk, 33 x 40.

      Auktionskammare Uppsala
    • PER HILLESTRÖM - Vaddö 1732-1816 Stockholm - Umkreis des - Bei der Toilette
      Nov. 21, 2012

      PER HILLESTRÖM - Vaddö 1732-1816 Stockholm - Umkreis des - Bei der Toilette

      Est: CHF1,600 - CHF1,800

      PER HILLESTRÖM Vaddö 1732-1816 Stockholm Umkreis des Bei der Toilette Rückseitig auf dem Keilrahmen alte Etikette mit Resten von Angaben zum Werk. Öl auf Lwd., doubliert, 40,5 x 33,5 cm Wir danken Prof. Dr. Börsch-Supan, Berlin, für die freundliche Unterstützung bei der Bestimmung des Künstlers (Brief vom 7. April 2011).

      Oct. 09, 2012

      Est: kr10,000 - kr12,000

      Auktionskammare Uppsala
    • Pehr Hilleström 1733-1816. Hans art, 1800-talets
      Aug. 28, 2012

      Pehr Hilleström 1733-1816. Hans art, 1800-talets

      Est: kr5,000 - kr6,000

      Auktionskammare Uppsala
    • PER HILLESTRÖM - Bei der Toilette oder Familienbildnis
      Jun. 13, 2012

      PER HILLESTRÖM - Bei der Toilette oder Familienbildnis

      Est: CHF3,200 - CHF3,800

      PER HILLESTRÖM Vaddö 1732-1816 Stockholm Bei der Toilette oder Familienbildnis Öl auf Lwd., doubliert, 40,5 x 33,5 cm Rückseitig auf dem Keilrahmen alte Etikette mit Resten von Angaben zum Werk.

    • PEHR HILLESTRÖM D.Ä., 1732-1818, tillskriven
      Dec. 07, 2011

      PEHR HILLESTRÖM D.Ä., 1732-1818, tillskriven

      Est: kr15,000 - kr20,000

      Stockholms Auktionsverket
    • Bei der Toilette oder Familienbildnis
      Nov. 23, 2011

      Bei der Toilette oder Familienbildnis

      Est: CHF5,000 - CHF8,000

      PER HILLESTRÖM Bei der Toilette oder Familienbildnis Umkreis des Vaddö 1732-1816 Stockholm Rückseitig auf dem Keilrahmen alte Etikette mit Resten von Angaben zum Werk. Öl auf Lwd., doubliert, 40,5 x 33,5 cm Wir danken Prof. Dr. Börsch-Supan, Berlin, für die freundliche Unterstützung bei der Bestimmung des Künstlers (Brief vom 7. April 2011).

    • Circle of Pehr Hilleström (Vaddö 1732-1816 Stockholm) Portrait of a young lady, bust-length,
      Oct. 26, 2011

      Circle of Pehr Hilleström (Vaddö 1732-1816 Stockholm) Portrait of a young lady, bust-length,

      Est: £2,000 - £3,000

      Portrait of a young lady, bust-length, in a blue cloak trimmed with ermine oil on canvas 44 x 36cm (17 5/16 x 14 3/16in).

    • PER HILLESTRÖM Umkreis des Bei der Toilette oder Familienbildnis
      Jun. 15, 2011

      PER HILLESTRÖM Umkreis des Bei der Toilette oder Familienbildnis

      Est: CHF8,000 - CHF12,000

      PER HILLESTRÖM Umkreis des Bei der Toilette oder Familienbildnis Vaddö 1732-1816 Stockholm Rückseitig auf dem Keilrahmen alte Etikette mit Resten von Angaben zum Werk. Öl auf Lwd., doubliert, 40,5 x 33,5 cm

    • PEHR HILLESTRÖM 1733-1816, tillskriven En gumma
      May. 25, 2011

      PEHR HILLESTRÖM 1733-1816, tillskriven En gumma

      Est: kr15,000 - kr20,000

      PEHR HILLESTRÖM 1733-1816, tillskriven En gumma spår en flicka i kaffesump Olja på duk, 44,5 x 54,5 cm. PROVENIENS: Adliga ätten Celsing

      Stockholms Auktionsverket
      Dec. 08, 2010

      Est: £4,000 - £6,000

    • PEHR HILLESTRÖM 1733-1816 Interiör med
      Dec. 08, 2010

      PEHR HILLESTRÖM 1733-1816 Interiör med

      Est: kr20,000 - kr25,000

      PEHR HILLESTRÖM 1733-1816 Interiör med kaffedrickande fruntimmer Signerad och daterad Hilleström 1791. Olja på duk, 45 x 38,5 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • PEHR HILLESTRÖM 1733-1816 Smålänningar - ur serien
      Dec. 08, 2010

      PEHR HILLESTRÖM 1733-1816 Smålänningar - ur serien

      Est: kr70,000 - kr80,000

      PEHR HILLESTRÖM 1733-1816 Smålänningar - ur serien 10 små taflor som föreställa Bondfolksdräkter i efven så många Provinser i Riket Olja på duk, 30,5 x 38 cm. Bronserad och förgylld ram i empire PROVENIENS: Nordéns, Stockholm 1995, auktion 17, katalognr 576 LITTERATUR: Gerda Cederblom: Pehr Hilleström som kulturskildrare, del II...

      Stockholms Auktionsverket
    • PEHR HILLESTRÖM D.Ä. 1733-1816, ateljéreplik
      Jun. 03, 2010

      PEHR HILLESTRÖM D.Ä. 1733-1816, ateljéreplik

      Est: kr80,000 - kr100,000

      PEHR HILLESTRÖM D.Ä. 1733-1816, ateljéreplik Morgontoilette boudoirinteriör Olja på duk, 53 x 63 cm. Utförd omkring 1775 efter Francois Bouchers målning La Toilette LITTERATUR: Gerda Cederblom: Pehr Hilleström som kulturskildrare, del II, Uppsala 1929, jämför plansch 19 Jämför konstnärens egenhändiga förteckning nummer 227 Jo...

      Stockholms Auktionsverket
    • PEHR HILLESTRÖM 1733-1816 Ett fruentimmer som
      Jun. 03, 2010

      PEHR HILLESTRÖM 1733-1816 Ett fruentimmer som

      Est: kr80,000 - kr100,000

      PEHR HILLESTRÖM 1733-1816 Ett fruentimmer som sitter och gråter, samt hennes jungfru som inkommer med en lucktflaska Signerad P. Hilleström. Olja på duk fäst på pannå, 39 x 29,5 cm. Bronserad och förgylld ram i empire PROVENIENS Kvalitetsauktion, Stockholms Auktionsverk, november 1984, katalognr 475 LITTERATUR Konstnärens e...

      Stockholms Auktionsverket
    • PEHR HILLESTRÖM 1733-1816 Stilleben Olja på duk,
      Nov. 27, 2008

      PEHR HILLESTRÖM 1733-1816 Stilleben Olja på duk,

      Est: kr2,100 - kr3,150

      PEHR HILLESTRÖM 1733-1816 Stilleben Olja på duk, 46 x 52 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • Pehr Hilleström Vänligen observera att
      Jun. 03, 2008

      Pehr Hilleström Vänligen observera att

      Est: kr200,000 - kr250,000

      Pehr Hilleström Vänligen observera att katalogtexten är ändrad. 1733-1816. "En piga höser såppa utur en kiettel - i en skål" - Köksinteriör. Signerad Hilleström. Olja på duk, 55,5 x 45. Uppfodrad, obetydliga retuscher.

      Auktionskammare Uppsala
    • Pehr Hilleström 1733-1816. Nattlig eldsvåda.
      Jun. 03, 2008

      Pehr Hilleström 1733-1816. Nattlig eldsvåda.

      Est: kr5,000 - kr6,000

      Pehr Hilleström 1733-1816. Nattlig eldsvåda. Otydlig signatur. Gouache, 29 x 35. Smärre retuscher.

      Auktionskammare Uppsala
    • Pehr Hilleström 1733-1816. Tillskriven. Brinnande
      Jun. 03, 2008

      Pehr Hilleström 1733-1816. Tillskriven. Brinnande

      Est: kr10,000 - kr12,000

      Pehr Hilleström 1733-1816. Tillskriven. Brinnande gård. Olja på pannå, 18 x 26,5.

      Auktionskammare Uppsala
    • Pehr Hilleström 1733-1816. Konung Gustaf III
      Dec. 04, 2007

      Pehr Hilleström 1733-1816. Konung Gustaf III

      Est: kr200,000 - kr300,000

      Pehr Hilleström 1733-1816. Konung Gustaf III besöker "Rådsalen" i Falu gruva den 20 sept. 1788. Signerad och daterad Pehr Hilleström f. 1789. Olja på duk, 60 x 76. Mindre färgbortfall, hål. Samtida förgylld ram. Signed and dated Pehr Hilleström 1789. Oil on canvas, 60 x 76 cm.

      Auktionskammare Uppsala
    • Pehr Hilleström 1733-1816. "Tvenne fruentimmer der
      Dec. 04, 2007

      Pehr Hilleström 1733-1816. "Tvenne fruentimmer der

      Est: kr300,000 - kr400,000

      Pehr Hilleström 1733-1816. "Tvenne fruentimmer der söker att fastaga en fjäril på en blomma". Parkscen från omkring år 1787. Olja på pannå, 40 x 32,5. Parketterad, sprickor. Oil on panel, 40 x 32,5 cm.

      Auktionskammare Uppsala
    • Pehr Hilleström 1733-1816. "Trenne fruentimmer i
      Dec. 04, 2007

      Pehr Hilleström 1733-1816. "Trenne fruentimmer i

      Est: kr300,000 - kr400,000

      Pehr Hilleström 1733-1816. "Trenne fruentimmer i en skog som låter spå sig i händerna". Spåscen i park från omkring år 1787. Olja på pannå, 39 x 33. Parketterad, sprickor. Oil on panel, 39 x 33 cm.

      Auktionskammare Uppsala
    • PEHR HILLESTROM 1733-1816 I ritskolan Signerad P.
      Nov. 29, 2007

      PEHR HILLESTROM 1733-1816 I ritskolan Signerad P.

      Est: kr40,000 - kr50,000

      PEHR HILLESTROM 1733-1816 I ritskolan Signerad P. Olja pa duk, 28,5 x 38,5 cm. Bronserad och frgylld gustaviansk ram med prlstav LITTERATUR: Gerda Cederblom: Pehr Hillestrm som kulturskildrare, del I, Uppsala 1927, jmfr katalognr 31 i frteckning ver Pehr Hillestrms knda portratt och genremalningar, belysande de hgre stande...

      Stockholms Auktionsverket
    • PEHR HILLESTRÖM 1733-1816 Boudoirinteriör med
      May. 31, 2007

      PEHR HILLESTRÖM 1733-1816 Boudoirinteriör med

      PEHR HILLESTRÖM 1733-1816 Boudoirinteriör med konstnärens dotter Ulrica Hilleström Olja på duk, 49 x 40 cm. Utförd på 1780-talet PROVENIENS Grosshandlare Hjalmar Josephsons samling, Stockholm Därefter genom arv till nuvarande ägare LITTERATUR Gerda Cederblom: Pehr Hilleström som kulturskildrare, del II, Uppsala 1929, bil...

      Stockholms Auktionsverket